ktorý v týchto dňoch prebieha v blízkosti rybničnej sústavy Senné. Dvojtýždňové podujatie pre milovníkov prírody a dobrovoľníkov pod heslom Spoločne pre vtáky aj ľudí už druhýkrát pripravila Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/BirdLife Slovensko) v spolupráci s organizáciou INEX Slovakia. Tento rok naň prišlo jedenásť účastníkov z rôznych kútov sveta. Počas dvoch týždňov sa ani zďaleka nevenujúi len ornitológii a pozorovaniam, ale najmä pracovným činnostiam, ktorých cieľom bolo skultúrniť tieto vzácne miesta a vytvoriť čo najlepšie podmienky pre vodné vtáctvo.
Nesporne najexotickejším dobrovoľníkom tábora je 25-ročná Kórejčanka Eun Ok Kim, ktorá v rodnej krajine študuje prírodné vedy a zoológiu. "Na podobnom tábore som vôbec prvýkrát v živote. Túžila som spoznať Východnú Európu. Slovensko a konkrétne Senné som si vybrala kvôli šanci pozorovať druhy vtákov, ktoré u nás nie sú. Je tu nádherne a sme dobrá partia. Práca mi vôbec nevadí," hovorí útla vysokoškoláčka a dodáva: "Keď bude možnosť, určite prídem aj na budúci rok."
Okrem nej sa v ochranárskom tábore stretli okrem Slovákov aj Češka, Francúz, Srbka, Belgičan, Španiel, Švajčiar či Angličanka. "Po svojom chceme prispieť k ochrane prírody tohto významného vtáčieho územia. Dobrovoľníkov sme rozdelili do skupín, každý deň robia niečo iné," vysvetľuje Martin Sárossy z SOS/ BirdLife Slovensko. Napriek horúcemu počasiu medzinárodná zostava kosila podmáčané lúky, hrabala seno, odstraňovala kroviny, zbierala odpadky, vysekávala náučný chodník po obvode rybníkov atď. "Vyniesli sme 5 plných vlečiek smetia... Po šiestich rokoch tunajšie lúky boli konečne pokosené, my sme to vyhrabali, aby sme vytvorili ideálne podmienky pre vzácne breháre čiernochvosté. Tento rok sme kúpili v obci domček, ktorý postupne dáme do poriadku a chcem tam vytvoriť infocentrum. Je len vecou tunajších ľudí, ako tento prírodný potenciál využijú. My sa ho budeme snažiť spropagovať, oni majú možnosť privyrobiť si ubytovávaním hostí a rôznymi službami," dodáva Sárossy.
Ďalší z organizátorov Ján Uhrin tvrdí, že Senné rybníky sú "ornitologickou perlou" Slovenska, známou aj v zahraničí: "Na malej ploche 15 00 hektárov našli vhodné podmienky pre hniezdenie mnohé zo vzácnych druhov vtáctva. Celkovo je tu možné pozorovať okolo 180 druhov, čo nie je nikde inde na Slovensku. Celkovo v našom štáte žije asi 340 druhov."
Dobrovoľníci jeden deň venovali aj pozorovaniu - videli vzácne lyžičiare biele, ktoré majú zobák zakončený tvarom lyžice Senné je jedinou slovenskou lokalitou, kde hniezdia. Zaujímavosťou bola aj fúzatka trstinová, ktorá má v Sennom ideálne podmienky a vyskytuje sa vo veľkom, ďalšou raritou orliak morský, ktorý hniezdi na Vihorlate a do senného chodí loviť. Podľa Jána Uhrina sa na Sloevsmku vyskytuje už len pri Dunaji. Ochranári pozorovali aj volavky purpurové, chavkoše nočné, čoríky bahenné, husi v tradičnej "V" formácii či hvizdáky veľké. "Najväčšou raritou však boli dva kusy pelikána ružového, ktorého v Sennom videli naposledy pred 20 rokmi," hovorí Martin Sárossy. Podľa ornitológov inak hniezdia až v Grécku, v týchto dňoch pravdepodobne prelietavajú po krajine. Vzdialenosť okolo tisíc kilometrov vraj pre ne nie je prekážkou: "Je to jeden z najstarších vtáčích druhov, ktorý pravdepodobne žil ešte v časoch dinosaurov. Pohľad na jeho impozantný let je úžasný. Má rozpätie krídiel asi 4 metre."
O tábore sa v superlatívoch vyjadrovala aj Zdenko Nováček zo spoločnosti INEX: "Nie je to o luxusnom ubytovaní a ideálnych podmienkach, ale o ľuďoch. Tu sa stretla superpartia, ktorá rýchlo vytvorila homogénny celok, čo nie je pravidlom. Svojou spontánnosťou sa rýchlo získala aj tunajších ľudí, čo je veľmi dobre." V snahe zblížiť sa s obyvateľmi ochranári pripravili na sobotné popoludnie divadelné predstavenie na motívy rozprávky Čin - Čin od Ľudmily Podjavorinskej. "Vybrali sme chronicky známu časť Pytačky. Srbka sa bude vydávať za Belgičana, pričom text je v zemplínskom dialekte. Pokiaľ vieme, je to prvé divadelné predstavenie v obci po 30 rokoch. Načasovali sme ho tak, aby ľudia rovno z kostola prišli naň. Tak sa s nimi rozlúčime," dodáva na záver Sárossy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín