im nič iné ako ich odkúpiť od podnikateľov, ktorí ich predbehli a európske webové adresy s názvami miest si zaregistrovali.
Mestá a obce si mohli domény prednostne odkúpiť za cenu do tisíc korún cez akreditované firmy do 7. apríla v rámci takzvanej ochrannej registrácie. Po tomto termíne si už mohol voľne zaregistrovať adresu s akýmkoľvek názvom a príponou eu. ktokoľvek. Získal ju ten, kto o ňu požiadal prvý.
Eurodomény s názvami okresných miest Michalovce, Trebišov, Humenné, Vranov nad Topľou a Snina teraz patria podnikateľovi Františekovi Sarikovi z Ondavských Maťašoviec. Stránku Sobraniec si zaregistroval Jozef Oklamčák cez bratislavskú firmu Oklamcak Production. Sečovce zase predbehla firma Fcomp Mariána Capa z Nového Ruskova. Doménu Medzilaboriec pre fyzickú osobu z Martina zaregistrovala trnavská firma Tripsoft.
Humenné a Snina ako jediné priznali, že o možnosti registrácie európskej webovej adresy nevedeli. "Nikto nás nekontaktoval ani neoslovil," hovorí prednosta humenského mestského úradu Anton Klamár. Adrián Kaliňák z mestského úradu v Medzilaborciach povedal, že firma, ktorá robí pre mesto novú webovú stránku mala pre nich zaregistrovať aj doménu eu. "Som trocha prekvapený, že tak neurobila. Výslovne sme ju o to žiadali," hovorí.
Michalovce Sobrance tvrdia, že o internetovú doménu žiadali, ale už bolo neskoro. Prednosta mestského úradu v Trebišove Miroslav Velgos povedal, že registráciu nepovažovali za potrebnú. Sečovce ako jediné z oslovených miest na otázky k eurodoménam neodpovedalo.
Väčšina samospráv sa však neobáva, že sa stanú obeťami špekulantov, o nové webove stránky totiž väčšinou nemajú záujem. "Trebišovu postačuje doména s koncovkou sk. Od podnikateľa ju nemienime odkúpiť," hovorí Velgos. Ani michalovskej samospráve európska doména nechýba. "Nie sme za ňu ochotní zaplatiť," povedal Radovan Čollák z organizačného odboru mesta. Rokovať s majiteľom domény so svojím názvom sa nechystajú ani Sobrance, lebo podľa prednostu magistrátu Pavla Kozmu "z toho chce robiť biznis".
Snina a Medzilaborce sa naopak možnosť získať webové stránky nevzdávajú. Štefan Pľuta zo sninského mestského úradu povedal, že majiteľa domény už oslovili a majú o ňu záujem "za prijateľných podmienok". Kontaktovať podnikateľa sa chystajú aj Medzilaborce.
Frantisek Šarik, vlastník väčšiny európskych adries zemplínskych miest, je momentálne na dovolenke. Jeho firma Elsatex prevádzkuje na východnom Slovensku sieť obchodov s elektronikou. Pre média pred časom povedal, že stránky chce presmerovať na svoje predajne. Je však ochotní sa s mestami dohodnúť za podmienky, že na doménach zostane odkaz na jeho obchody.
Šancu získať európsku webovú stránku má ešte mesto Strážske. Zaregistrovať si ju však nechystá. "Nepovažujeme to za prioritné. Snažíme sa skôr o zvyšovanie kvality domény strazske.sk. Ľudia nie sú zvyknutí na koncovku eu. a ten, kto by mal zaujem, si nás jednoducho nájde cez web," povedal projektový referent mesta Ján Harman.
Podľa údajov spoločnosti EURid, ktorá je až do roku 2010 poverená správou európskej domény, sa táto internetová adresa stala poldruha mesiaca po svojom otvorení ôsmou najbežnejšou vo sveetovej sieti. Do konca mája si ju na Slovensku zaregistrovalo 6787 užívateľov.(rok)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín