frekventovaný úsek hlavnej cesty, spájajúcej Košice a Michalovce, vedúcej až na hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom. Slovenská správa ciest, a.s., ju začala opravovať už vlani v októbri, ale podľa väčšiny opýtaných tu zatiaľ nič nevidno.
"Chodím každý piatok na chatu na Zemplínsku šíravu, keď tu stojím len polhodinu, tak to považujem za úspech. Neraz rad áut siaha až na kopec a pohýna sa slimačím tempom. Neviem, čo tu toľko tí stavbári robia, veď nič nevidno," uľavil si mladý vodič Octavie s košickou poznávacou značkou. Dodal, že rovnaká situácia sa opakuje, keď sa v nedeľu večer vracia domov do Košíc: "Minulú nedeľu tu bol 2-kilometrový rad, posledné autá stáli až za obcou. Deti už boli unavené a nervózne. Svetelná signalizácia zase vypadla a kým prišli premávku riadiť policajti, bol tu chaos. Stál som tu takmer hodinu."
Dlhodobá oprava cesty neteší ani Dargovčanov. Starostka obce Štefánia Vojtimová eviduje ich sťažnosti už takmer rok: "Na výfukové plyny si zvykli, ale ich koncentrácia je oveľa vyššia, keď sa autá posúvajú pomaly po obci. Nehovoriac o prehustenej premávke. Všetkým sa zdá, že stavba postupuje veľmi pomaly."
Sťažnosti ľudí chápe stavbyvedúci Peter Dankanin z firmy Ekotechnika plus, s.r.o. Michalovce, ktorá je dodávateľom stavby. Tvrdí však, že doba stavebných prác je adekvátna náročnosti zadania. Slovenská správa ciest, a.s. totiž nezadala opravu vozovky, ale sanáciu jej zosuvu. Rozpočet stavby je takmer 18 miliónov korún. Dankanin vysvetľuje, že problémový úsek vedie cez most. "Cestu budovali ešte v roku 1952, na ľavej strane smerom do Košíc začala vozovka sadať a hrozil jej úplný zosuv. Našou úlohou bolo odstrániť tento problém a úsek spevniť odvodnili sme celú ľavú stranu, nainštalovali tam pilóty a na ne sa urobil oporný múr. To všetko sa dialo pod úrovňou vozovky, preto vodiči ani ostatní ľudia nič nevideli a mohli mať dojem, že sa tu nič nerobí. Aj efekt je taký vyzerá to, že sa nič neurobilo. Všetko je zabudované v zemi," argumentuje.
Teraz dodávateľ robí sanáciu samotného mosta - Dankanin hovorí, že mostovka, ktorá ho fixuje, je už stará. Stavbári jednu stranu mosta nainjektovali, aby betón na novej mostovke držal, v súčasnosti odkrývajú povrch, čo vodiči môžu vidieť na zablokovanej strane cesty. "Starú mostovku ponecháme, na ňu dáme novú, zaarmujeme ju a na záver položíme klasický asfaltobetón," dodáva. Tieto práce plánujú ukončiť do konca augusta, kedy premávku presmerujú na už ukončenú stranu cesty. Pokračovať budú na tej, kde chodia autá teraz.
O spomaľovaní premávky v čase dopravných špičiek a počas víkendov vie, hovorí však, že to súvisí s výpadkami elektriny, čo stavbári nedokážu ovplyvniť. "Následne nefunguje svetelná signalizácia, dopravu musia prísť riadiť policajti. Viem, že tu bolo aj niekoľko dopravných nehôd. Ja môžem povedať len toľko, že naplánovaný termín odovzdania koncom septembra dodržíme," tvrdí.
Ak sa chystáte ešte počas letnej sezóny na Zemplínsku šíravu alebo opačne do Košíc, pripravte sa aj na ďalšiu investičnú akciu, ktorá tu prebieha. Starostka Dargova vysvetlila, že ťažká stavebná technika, ktorá pracuje len niekoľko desiatok metrov od problémového úseku, súvisí s dokončovaním vodovodu: "Dostali sme na to peniaze, z nich dávame do poriadku chodníky. Potrvá to ešte asi dva týždne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín