Trebišov Na akútnu otravu neznámou látkou zomrel len 10-ročný Jožko Kora z Trebišova. Jeho stará mama Vlasta Balážová vysvetľuje, že dieťa ešte v
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nedeľu popoludní začalo mať zažívacie problémy po zjedení sliviek a vody so sirupom, pochádzajúcej z kontajnera. Sťažovalo sa na bolesti hlavy a brucha a zvracalo. Tvrdí, že k lekárovi s ním nešla, lebo nemala peniaze: "Keď sme sa v utorok skoro ráno zobudili, Jožko sa už nehýbal. Syn s ním utekal na pohotovosť, ale už bolo neskoro."
Podľa krajskej policajnej hovorkyne Jany Demjanovičovej sa polícia prípadom začala zaoberať ako podozrivým úmrtím. "Do trebišovskej nemocnice v utorok ráno okolo piatej doniesla 45-ročná Vlasta B. z Trebišova svojho 10-ročného syna, ktorý nejavil známky života. Ohliadajúca lekárka konštatovala smrť, pričom vonkajšie známky násilia nezistila," uviedla pre KORZÁR. U dieťaťa bola nariadená súdna pitva, pri nej sa zistilo, že bezprostrednou príčinou Jožkovej smrti bola akútna otrava doposiaľ neznámou látkou. "Polícia začala trestné stíhanie vo veci za prečin usmrtenia," doplnila Demjanovičová.
Vlasta Balážová je Jožkovou starou mamou, jej dcéra sa o svoje štyri deti nestarala, preto súd dve z nich Jožka a 7-ročného Viktora vlani zveril starej mame. "Jožka som "vyhodovala" od kolísky. Sme chudobní, ale starala som sa o neho ako som najlepšie vedela. Bol môj najmilší," rozplače sa.
Tvrdí, že Jožkovi bolo zle už od nedele. "Deti mu doniesli slivky, ktoré našli pri nemocnici. Kúpila som mu chlieb a salámu, potom niekto priniesol pár fliaš sirupu, ktorý našiel v kontajneri. Pili sme ho všetci, aj malé deti, ale nikomu nič nebolo. Len Jožko sa začal sťažovať na bolesti hlavy a brucha, zvracal a mal teplotu," spomína 45-ročná Vlasta Balážová.
Chlapcovi vraj dala obklady a tabletku acylpyrínu, ale všetko vyvrátil: "V pondelok ráno som šla do práce, robím na aktivačný. Keď som sa okolo desiatej vrátila, tvrdil, že sa cíti lepšie. Bol malátny, urobila som mu kuraciu polievku, vypil len vývar, ale všetko šlo von."
Priznáva, že s Jožkom chcela ísť na pohotovosť, ale nemala peniaze. "V utorok ráno o štvrtej ešte vstal a hovoril, že mu je zle a šiel si opäť ľahnúť. O hodinu, keď vstal manžel, sa už nehýbal. Môj 19-ročný syn ho zobral na ruky a utekal s ním do nemocnice, ale už bolo neskoro," spomína. Hovorí, že Jožko vraj nikdy nebýval chorý, lekára takmer nepoznal.
Asistent komunitného sociálneho pracovníka Igor Horváth potvrdil, že stará mama sa o Jožka starala. "Žiaľ, nemala na lekára, keby bola išla včas, vnuk by žil," myslí si. Tvrdí, že takýchto prípadov je v osade viac: "Nejdú, lebo nemajú na pohotovosť alebo nevyberú lieky na recept, lebo nemajú na doplatok. Odvlani, čo tu robím, bolo takýchto prípadov, keď matky prišli neskoro asi päť, šesť." Podľa jeho slov to súvisí aj s nevzdelanosťou rodičov, ktorí nedokážu rozpoznať, kedy je stav dieťaťa už vážny: "Bola by treba zdravotná osveta."
Vladimír Kočiš, ktorý sa na trebišovskom magistráte špecializuje na rómsku komunitu, jeho slová potvrdzuje: "Pani Balážová sa o deti stará. Na druhej strane je pravdou, že keby mu mala čo dať jesť, tak by sa to nestalo. V tomto kontexte sme si uvedomili legislatívnu dieru v zákone. Na stravu síce štát sociálne odkázaným deťom prispieva, ale len počas školského roka. Cez prázdniny sú odkázané na to, čo nájdu. Jožkov príklad to dokazuje."
Kočiš hovorí, že v jeseni majú dohodnutú schôdzku s novou ministerkou práce: "V našej osade žije okolo 4-tisíc Rómov. Len školákov je okolo 800. Preto budeme inciciovať legislatívnu zmenu spomínaného zákona."