pozemkom rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva na mimoriadnom zasadnutí. Cirkev získala objekt za symbolickú korunu. V kúpnej zmluve však samospráva zakomponuje predkupné právo mesta získať budovu naspäť za rovnakú sumu ako ju predala a to v prípade, ak by sa cirkev rozhodla tento majetok odpredať. Časť poslancov s predajom nesúhlasila a chcela objekt ponechať na vytvorenie stálej galérie, ktorá v meste chýba. Ich návrh neprešiel. Evanjelici teraz plánujú poškodený kostol zrekonštruovať. Okrem bohoslužieb v ňom budú prebiehať aj rôzne kultúrne a športové aktivity pre mládež.
Kostol podľa farníkov daroval miestnej cirkvi predčasom samotný gróf Sztáray. Budova je totiž súčasťou areálu barokovo-klasicistického kaštieľa, ktorý postavila rodina Sztárayovcov. Dokumenty o darovaní sa však nezachovali. Pod druhej svetovej vojne si zničený a zbombardovaný kostol veriaci opravili a viac ako polstoročie v ňom prebiehali sväté omše. Dnes je opäť v schátranom stave. Farníci ho plánovali zrekonštruovať, ale po neúspešnej snahe o prevod objektu zo štátu na cirkev sa jeho obnova odďaľovala a komplikovala. Napokon postavili nový kostol na Masarykovej ulici. Bohoslužby tu prebiehajú od konca minulého roka.
Po prevode majetku na michalovskú samosprávu sa mesto po čase rozhodlo spomínaný objekt s pozemkom cirkvi odpredať za symbolickú sumu. Niektorí poslanci však navrhli, aby si mesto objekt naďalej ponechalo a vytvorilo v ňom galériu. Výtvarníčka a poslankyňa Ľudmila Lakomá-Krausová usudzuje, že galéria by vhodne dopĺňala územie Kostolného námestia, ktoré plánuje samospráva v budúcnosti zrekonštruovať na pešiu oddychovú zónu. Súčasťou galérie by boli obrazy a plastiky z medzinárodných maliarskych sympózií, ktoré sa konajú v Michalovskom okrese. „Obrazy, ktoré tu zanechali maliari zo siedmich ročníkov sympózií, by tam mohli byť ako stála expozícia tejto galérie," uviedla. Poslankyňa dodala, že na rozdiel od Humenného či Spišskej Novej vsi v metropole Zemplína takáto stála galéria chýba.
V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec Ján Várady, ktorý si myslí, že by sa dal objekt využívať nielen ako výstavná, ale aj ako koncertná sieň. „Alebo ako súčasť Zemplínskeho múzea, ktoré nemá dostatok priestorov na zbierkové fondy," dodal.
Viceprimátor Ján Ďurovčík opäť poukázal na fakt, že cirkev má na kostol právo. „Evanjelická cirkev využívala tento kostol päťdesiat rokov. Nezachovala sa darovacia listina od grófa, ale jeho dcéra to plne potvrdila a sú o tom záznamy". Symbolický predaj cirkvi je podľa neho jednoduchším riešením celej situácie, akoby sa mali evanjelici tohto majetku domáhať súdnou cestou, alebo cez zákon o reštitúciách.
Poslanci napokon odklepli cirkvi kostol aj s pozemkom za symbolickú korunu. Evanjelici z ich konečného rozhodnutia neskrývajú radosť. „Sme veľmi šťastný, že sa to po rokoch podarilo. Kostol najprv opravíme. Budú v ňom naďalej prebiehať bohoslužby. Časť priestorov zrekonštruujeme pre mládež a na kultúrne voľnočasové aktivity," uzavrel evanjelický farár Ján Meňky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín