tieto otázky vám dajú obyvatelia Voján v Michalovskom okrese, ktorí podobné výhody majú vďaka ekologickým domovým čističkám. K prvým domom ich začali inštalovať v roku 2004, vlani obec na tento účel získala 42 miliónov korún z eurofondov. Vďaka tomu bude možné ekologické čističky vybudovať v každej domácnosti.
"Je to super. Predtým sme mali trativod, čo nebolo práve najekologickejšie, ale slúžilo to. Odkedy máme doma novú čističku, vodu použijem prvýkrát na pranie a po vyčistení ňou polievam trávnik na dvore. Naviac, zápach je nulový," pochvaľuje si novinku Vojančanka Eva Lehotayová. V domácnosti žije s manželom, dvoma deťmi a babičkou. Jedinou nákladovou položkou pri používaní čističky je zatiaľ elektrina, ktorú potrebuje kompresor čističky: "Zisťovali sme spotrebu, je to asi toľko, koľko spáli 60-wattová žiarovka." S domovou čističkou je spokojná aj rodina Ješovcov. Zariadenie, ktoré by za normálnych okolností umiestnili mimo očí, majú v predzáhradke. Erika Ješová na okrúhlu kovovú platňu na čističke dokonca umiestnila kvetináče: "Je to dobrá vec, zápach žiadny, veď vidíte, že to máme priamo pod oknami. Aj náklady sú nízke."
Starosta Voján Štefan Czinke vysvetľuje, že kanalizácia bola poslednou chýbajúcou časťou mozaiky kompletnej infraštruktúry obce. Pred 5 rokmi si samospráva dala urobiť predbežné rozpočty na gravitačnú kanalizáciu súbežne s rôznymi alternatívami. "Už vtedy sa na Západnom Slovensku začali stavať domové čističky, ktoré boli nielen ekologickejšie, ale aj ekonomickejšie. Boli sme si to pozrieť a ako sme zistili, vyšlo by to asi o tretinu lacnejšie ako klasická kanalizácia, nehovoriac o oveľa nižších prevádzkových nákladoch pre domácnosti a ekológii. Dali sme si urobiť projekt a požiadali o financie Ministerstvo životného prostredia," hovorí Czinke.
Celkovo je potrebné v obci nainštalovať 192 domových čističiek, z asi 5-miliónovej dotácie ministerstva sa v rokoch 2004 a 2005 podarilo vybudovať prvých 43. Keďže prideľovaním dotácií by sa dobudovanie siete natiahlo časovo aj finančne, vlani obec požiadala o dotáciu z eurofondov. "Uspeli sme, celkovo sme na tento účel získali 42 miliónov korún 34 dala EÚ, 6 štát a niečo vyše 2 miliónov korún obec Vojany," hovorí starosta.
Čističky v súčasnosti postupne buduje firma, ktorá na ne vlastní aj patent. Starosta dodáva, že všetky sú vlastníctvom obce, domácnostiam ich len prenajíma: "Náklady sú minimálne. Keďže je založená na biologickom princípe, jediné vznikajú pri tlačení vzduchu z kompresora do čističky, na čo je potrebná elektrina. Dvakrát ročne sa musí odkaliť, za čo sa platí symbolická suma. Je to celkom bezzápachové a nehlučné. Ja to mám priamo pod balkónom. Voda sa dá po prečistení použiť dvakrát, čo je veľká úspora."
Výstavbu čističiek obec plánuje ukončiť v marci 2007, firma sa zaviazala zabezpečovať servis ešte ďalších 6 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín