Trojhraničie a zároveň Použie s Medzibodrožím totiž spája zaujímavá skratka, ktorá je slovenskou raritou - povrazový most cez Latoricu. Umožňuje skrátenie trasy do železničného prístavu medzinárodného významu o neuveriteľných 36 kilometrov. Pravdaže, len pre peších a cyklistov...
Most sa nachádza v katastri obce Ptrukša. Jej starosta Alexander Takács vysvetľuje, že ho vybudovali ešte v 50. rokoch, keď stavali prekládkovú stanicu v Čiernej nad Tisou, vedľa nej vyrástlo dnes najmladšie slovenské mesto. „Veľa železničiarov pochádzalo z obcí v blízkosti slovensko-ukrajinskej hranice - z Ptrukše, Slemeniec, Ruskej, Kapušianskych Kľačian a podobne. Cestovanie do práce pre nich znamenalo absolvovať obchádzku cez Veľké Kapušany, čo je asi 45 kilometrov a vstávanie o štvrtej ráno. Navrhli preto ako skratku vybudovanie mosta cez Latoricu. Zistili, že tak sa cesta skráti na asi 9 kilometrov a vstať im stačí o viac ako hodinu neskôr. Vtedajší funkcionári im to umožnili, poskytli materiál na most a ľudia si ho vybudovali sami," hovorí o histórii zaujímavého mosta.
„Túto skratku používame už roky. Je to príjemná prechádzka a najmä, je to oveľa kratšie ako ísť naokolo. Odkedy otvorili priechod pre peších vo Veľkých Slemenciach, chodíme tam raz za dva týždne na nákupy s celou rodinou, aj dnes ideme odtiaľ," vysvetľuje hlava rodiny Szatmáryovcov z Malých Trakán, ktoré ležia na opačnej strane Latorice. Spolu s manželkou a dvoma deťmi sme ich stretli okolo obeda na bicykloch.
Rarita, dlhá asi 45 metrov, je postavená z debnových foršní, podobných tým, ktoré sa používajú na koľajnice a zabezpečená je oceľovými lanami. „Ľudia most dodnes používajú práve na skrátenie trasy do Čiernej nad Tisou, ale zub času sa na ňom podpísal. Snažíme sa ho udržiavať v rámci svojich možností, ale chcelo by to jeho rozšírenie, poriadne spevnenie a zabezpečenie," dodáva Takács.
Priznáva, že slovenskú atrakciu chcú v budúcnosti použiť pri rozvíjaní cestovného ruchu. „Už som rokoval so starostami okolitých obcí o možnosti využitia mosta pri vytýčení cyklotrasy, ktorá spojí Medzibodrožie s Použím a zároveň Ukrajinu, Slovensko a Maďarsko. Nie sú proti, otázkou sú financie. Tie chceme získať z eurofondov v novom programovacom období," vysvetľuje.
Napriek potenciálu obec most neplánuje prestavať tak, aby bol vhodný aj pre autá, vzácne prírodné lokality by to zdehonestovalo. Práve naopak, chce sa zamerať vyslovene na turistov a cykloturistov: „Oba konce mosta budú zabezpečené tak, aby sa na ne auto nemohlo dostať, ale zároveň tak, aby to nenarušilo jeho prírodnú scenériu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín