kaštieľa bola takmer 13 rokov uzavretá pred zrakmi širokej verejnosti. Objekt bol v dezolátnom stave. Poškodená strecha, parkety, odkvapové rúry, staré trámy, popraskaná fasáda a opadaná omieta v interiéri objektu spôsobili, že múzeum túto časť kaštieľa dlhé roky nevyužívalo. Zmeniť by to mala rozsiahla rekonštrukcia, na ktorú múzeum získalo 6 miliónov korún z rozpočtu Košického samosprávneho kraja. V krídle sa nachádza sedem väčších miestností. Vstupnú veľkú sálu plánujú po dokončení využívať ako výstavnú sieň a koncertnú sálu. V ostatných miestnostiach pribudnú expozičné priestory, kancelárie a sociálne zariadenia.
So stavebnými úpravami tu začali koncom júna. Poškodené murivo nahradia sanačné omietky a nová fasáda. „Navyše sme museli zabezpečiť podchytenie stropu, pretože na ňom boli praskliny. Nad klenbu sme osadili železobetónový veniec. Tak isto sme spevnili základy," povedal stavbyvedúci Jozef Glod. V objekte pribudne aj podlahové kúrenie, nová elektroinštalácia a viacero dverí. Staré okná firma zrepasuje. Pred rokom 1995 bola v ľavom krídle expozícia vtáky a cicavce, ale po reštitúcii sa objekt načas vrátil pôvodným majiteľom. Múzeum preto muselo svoje exponáty premiestniť do iných miestností. Hoci krídlo po čase získalo naspäť, objekt dlhé roky zíval prázdnotou. S využitím zrekonštruovaných miestností má múzeum jasnú predstavu. Podľa riaditeľky Dany Barnovej je v depozitároch dostatok exponátov, „len ich treba ešte ošetriť a dať do poriadku".
Rekonštrukciu by mali dokončiť v marci budúceho roka. Krídlo však bude prístupné verejnosti neskôr. Múzeum bude ešte musieť na zariadenie interiéru a ďalšie dovybavenie krídla hľadať ďalšie zdroje prostredníctvom rôznych projektov a fondov. Okrem obnovy ľavého krídla prešla pred polrokom rekonštrukciou aj galéria, v ktorej sa nachádzajú unikátne zbierky obrazov, renesančné a barokové plastiky svätcov, ikony a liturgické predmety. Kraj na jej obnovu vyčlenil vlani 2,1 milióna korún. Za získané peniaze osadili nové okná a vymenili krytinu na zatekajúcej streche.
V Zemplínskom múzeu sa v súčasnosti nachádza archeologická, prírodovedná, umelecko-historická a etnografická expozícia. Okrem stálych expozícií je michalovské múzeum a galéria počas roka centrom mnohých kultúrnych podujatí. Ročná návštevnosť múzea prekračuje až 13-tisíc návštevníkov.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín