časom odkúpilo od mesta, získalo po pondelkovom ultimáte od Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s., mesačný odklad.
Štatutár združenia Bohuš Kotlár vysvetľuje, že hrozba odstávky súvisí s neuhradenými faktúrami. Prvýkrát vodári pohrozili už pred 2 týždňami, termín uhradenia časti dlhu stanovili na 21. august. „Dovtedy sme mali zo 180-tisícového dlhu uhradiť prvú splátku vo výške 80-tisíc korún. Zatiaľ sa aj vďaka sociálnym terénnym pracovníkom vyzbieralo 41-tisíc. Zo 48 nájomníkov zaplatilo 23, zvyšných 25 stále dlhuje peniaze. Vodári nám našťastie dali ešte mesiac času," dodáva Kotlár. Podľa jeho slov sú mená tých, ktorí nezaplatili ani v tejto patovej situácii, stále rovnaké: „S nimi máme problém, ostatní budú trpieť kvôli nim."
Predsedova iniciatíva zriadiť sociálny podnik za účasti vodární, elektrární a mesta je zatiaľ v štádiu rokovania s kompetentnými osobami. Návrh predložili vodárňam a koordinátorovi sninských poslancov Jánovi Čopovi.
Kotlár hovorí, že problém s neplatičmi sa združenie rozhodlo vyriešiť po svojom. Bytové jednotky na Študentskej ulici upravili tak, aby na druhom a treťom poschodí bývali platiace rodiny a na prízemí neplatiči. Pre spomínané dve poschodia sa má časom spraviť samostatný prívod vody. „Na toto riešenie pristúpili nájomníci pred štyrmi týždňami a doteraz sa takto presťahovali tri rodiny. Sú s tým síce technické problémy, ale dúfame, že sa nám to podarí poriešiť ešte tento mesiac," dodáva Kotlár.
Priznáva, že na neplatiacich nájomníkov je potrebné použiť istú formu výstrahy. Tou by mala byť skutočná odstávka vody dovtedy, dokiaľ nezaplatia chýbajúce peniaze: „Musia pochopiť, že toto už nie je prvoaprílový žart. Oni tomu nechcú veriť. Sú zvyknutí, že to za nich stále niekto zaplatí. Združenie Rómov pod Vihorlatom však nie je žiadny Červený kríž ani charita."
Problém neplatičstva by podľa Kotlára mohlo vyriešiť aj oddelenie štátneho príspevku na bývanie od sociálnych dávok - príspevok na bývanie by sa potom naozaj využil na zaplatenie nájomného. Ako sám vraví, „zatiaľ z peňazí, ktoré teraz dostávajú od štátu, žijú záložne, úžerníci a krčmy." Podľa neho by pomohla aj zmena aktivačnej činnosti na pracovný pomer alebo dohodu o vykonaní práce. "Títo nezamestnaní vytvárajú obrovské hodnoty pre subjekty a štát im za to dáva iba 1700 korún. Keby boli riadne zamestnaní, dostávali by minimálnu mzdu. Takto by mali vyšší príjem a bez problémov by pokryli všetky výdavky."
V zadĺžených obytných domoch sú zatiaľ nájomníci pokojní, aj keď vedia, že možno už čoskoro budú bez vody. Podaktorí z nich sa pokúšajú situáciu vyriešiť sami: "Niektoré ženy boli aj na vodárni. Tam im povedali, že oni s tým nič spoločné nemajú. Aj na mestskom úrade sme žiadali o pomoc, ale vraj máme počkať. Všetky údaje vraj ešte nespracovali," hovorí jedna z obyvateliek inkriminovaného domu.
Ďalší z obyvateľov je nespokojný so systémom platenia. Navrhuje, aby mala každá domácnosť vlastný vodomer. "V byte žijem iba ja s manželkou. Prečo by som mal platiť za tých, ktorí majú veľa detí a teraz ešte aj za neplatičov?"
Autor: Ivana LEMPEĽOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín