exekútorského úradu, kde ho exekútor vyzýva na zaplatenie pokuty. Pôvodná čiastka medzitým poriadne narástla!
Tomáš (jeho meno sme zámerne zmenili) v roku 2004 havaroval. Hoci sa nehoda obišla bez zranení, pokute sa nevyhol. "Nešlo o nič vážne, ale dopravný policajt mi udelil pokutu 1 500 korún. Keďže som peniaze pri sebe nemal, dal mi šek, ktorý som mal zaplatiť do 15 dní. Hneď som to neurobil, lebo bolo treba dať do poriadku auto a potom som na to zabudol," spomína na leto pred dvoma rokmi. Spomenul si na to až na Silvestra, kedy sa človek zamýšľa nad tým čo urobil a čo nie: "Žiadna upomienka alebo výzva na zaplatenie mi neprišla, preto som tajne dúfal, že polícia je taká vyťažená, že na moju pokutu už dávno zabudla." Poriadny šok zažil pred 2 týždňami, kedy jeho manželke nechceli vydať doporučený list z exekútorského úradu: "Volala, čo to má znamenať. Ani ja som to nechápal. Až keď som ho otvoril, došlo mi, že na moju pokutu sa nezabudlo." Exekútor Tomáša vyzval na zaplatenie čiastky 3 500 korún do 14 dní. Keďže nechcel aby mu prišiel "vyčistiť" domácnosť, uhradil to: "Ale mám o zlú skúsenosť navyše. Vidí sa mi nefér, že polícia ma neupozornila, neposlala žiadnu upomienku, určite by som zaplatil aj s nejakým penále. Je to výstraha aj pre ostatných zábudlivcov."
To, že Tomáš ani zďaleka nie je jediný, potvrdil zástupca košickej krajskej policajnej hovorkyne Peter Žaludek. Podľa neho ide o štandardný postup. "Páchateľovi priestupku príslušný policajný orgán vydá blok na pokutu nezaplatenú na mieste, ktorý obsahuje poučenie. Toto rozhodnutie je právoplatné podpisom páchateľa priestupku a nemožno sa proti nemu odvolať. Ak nezaplatíte v určenej lehote 15 dní, rozhodnutie sa stáva vykonateľným a bude postúpené na právne vymáhanie," vysvetľuje.
Upozorňuje, že polícia nie je povinná vyzývať previnilcov a zábudlivcov na zaplatenie pokuty: "Túto povinnosť policajnému zboru zákon neukladá." Nepopiera, že klauzula ohľadne zasielania výziev či upomienok sa nenachádza ani v zmluvách medzi policajnými zbormi a exekútorskými úradmi, ktoré pohľadávku polície majú uspokojiť v exekučnom konaní: "Tieto zmluvy ustanovenie ohľadom upomienok neobsahujú."
Žaludek doplnil, že prípadov "zabudnutých pokút" sú len v Košickom kraji tisíce. V roku 2005 polícia odstúpila na právne vymáhanie asi 31-tisíc pokút. Pravdaže, každá z nich počas tohto procesu poriadne narastie. Istina sa totiž navýši o trovy právneho zástupcu a exekútora, ktorí tiež neprídu skrátka. Povinnému nezostane iné ako zaplatiť. Ak na to nemá, vo výzve exekútora má aj vyhlásenie o svojom majetku. Ak nezaplatí do 14 dní, exekútor má právo siahnuť naň.
Žaludek pripomína, že možnosť vymáhať pokutu stále existuje: "Rozhodnutie o uložení pokuty za priestupok, o nároku na náhradu škody a o náhrade trov konania možno vykonať do 3 rokov od uplynutia lehoty určenej na ich zaplatenie." Dodáva, že žiadna sťažnosť, opravný prostriedok alebo možnosť vyhnúť sa zaplateniu pokuty nie je: "Páchateľ priestupku svojim podpisom na blokovej pokute súhlasil s blokovým konaním. Takáto sťažnosť by sa považovala za irelevantnú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín