Cieľom protestného zhromaždenia bolo poukázať na neriešenú situáciu vo vymáhaní pohľadávok viac než 380 prepustených pracovníkov spomínaného podnik.
"Chceme im navrhnúť, aby boli aktívnejší vo vymáhaní svojich nevyplatených miezd. Uvedomujeme si, že pán Pirnik ako nový vlastník nespôsobil krach firmy, ale prevzal na seba určité záväzky za to, aby ľudia dostali svoje peniaze. Bol prisľúbený splátkový kalendár, ale ani ten bývalí zamestnanci dodnes nemajú," hovorí člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.
Súčasný majiteľ Pirnik na stretnutie neprišiel. Náš denník sa s ním pokúšal skontaktovať. Dozvedeli sme sa, že je práve na dovolenke. S Pirnikom sa pokúšali skontaktovať aj samotní odborári, ale podľa Balicu je to veľmi ťažké: "Komunikujeme s ním predovšetkým cez médiá a jeho právnu kanceláriu. Informovali sme ho o dnešnom stretnutí, ale na určené miesto sa nedostavil. Chceme aj naďalej priebeh riešenia len koordinovať, ale bez neho to nejde."
Pred pár dňami sa Pirnik pokúšal riešiť situáciu aj požiadavkou voči mestu Snina. Ponúkol mu na predaj pozemky Vihorlatu vo výške asi 45 miliónov korún zámenou za prebratie záväzkov Vihorlatu voči zamestnancom. Mesto tieto pozemky malo odkúpiť v prípade, že dostane dotáciu z Európskeho sociálneho fondu. Dotácia však bola zamietnutá- na zasadnutí mestského zastupiteľstva sa poslanci uzniesli, že mesto majetok Vihorlatu neodkúpi, keďže na to nie sú financie.
Odborový zväz aj prepustení zamestnanci sa teda na ďalšom postupe dohodli sami. OZ KOVO ponúklo tri možné riešenia. Prvým mohlo byť podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia miezd. Druhou možnosťou by bolo podanie podnetu na platobný príkaz, kde by si bolo možné prostredníctvom exekútora vymôcť nevyplatené mzdy. V tomto prípade je podmienkou predaj majetku Vihorlatu Snina. Poslednou u možnosťou je podanie návrhu na konkurz, na základe čoho by mohli byť mzdy bývalých zamestnancov vyplatené z Garančného fondu. Súčasťou návrhu je aj požiadavka rozbehnutia výroby vo Vihorlate. Tú by mal zabezpečiť nový strategický investor, ktorý je zatiaľ v nedohľadne. Záujem má investor z Českej republiky, ako aj z Poľska, ale majiteľ podniku má finančné nároky, ktoré sa obidvom potencionálnym kupcom zdajú vysoké.
Na stretnutí vystúpila aj odborová právnička, ktorá prítomných oboznámila s výhodami aj rizikami každého návrhu. Ľudia napokon rozhodli, že najschodnejšou cestou bude podanie návrhu na konkurz.
Protestné zhromaždenie prinieslo aj dohodu na ďalšom postupe v prípade odmietavého postoja všetkých kompetentných. "Ak nedosiahneme vyplatenie miezd normálnym rokovaním, sme ochotní pristúpiť aj k radikálnejším krokom. Išlo by o obmedzenie, alebo zastavenie premávky v meste Snina. Takýmto spôsobom by sme chceli upozorniť na neriešený problém zasahujúci do sociálnej situácie bývalých zamestnancov a ich rodín," vysvetľuje Balica.
Za predbežný termín protestného pochodu určili 19. september 2006 o 13.30 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín