neďaleko Brekovského hradu v Dvore pod viničnou skalou. Netradičná dvojvýstava sochára Tibora Gurína a výtvarníka Petra Vereščáka v sebe kombinuje mytologické a mystické čaro dávnych stáročí. Reliéfy a obrazy, znázorňujúce symboly a históriu židovského a kresťanského náboženstva, sa tu prelínajú s plastikami slovanských bohov. Tajomnú výstavu, ktorá nadväzuje na nedávny medzinárodný plenér, pripravilo Združenie ľudových remesiel v Brekove.
Sedemdesiattriročný sochár Tibor Gurin je jedným z mála umelcov, ktorý prostredníctvom svojich sôch a kamenných plastík oživuje zašlú podobu zabudnutých slovanských bohov. Inšpiroval sa legendami, archeologickými výskumami, ale aj rozprávkami. Na základe získaných vedomosti a umeleckej predstavivosti si ako mozaiku pozliepal staroslovanskú mytológiu. "Mystické postavy sa potom snažím vytesať tak, ako ich dávno znázorňovali Slovania. Vo svete sa spopularizovali grécke božstvá, žiaľ, na slovanské sa ako keby zabudlo." Zaujímavou plastikou, ktorá láka návštevníkov výstavy, je svätý Metod a jeho adorácia za Slovanov, či staroslovanský boh lásky - Leľ. "On zapaľoval ranné a nočné zore, ale aj srdcia mladým pre lásku. V gréckej mytológii sa spomína ako Amor," vysvetlil Gurin. Kuriozitou je, že autor svoje sochy vytesáva do kameňa v paneláku: "Hrubú robotu robím v pivnici a jemné výbrusy dokončujem v kuchyni, keď manželka nevarí."
Výtvarník Peter Vereščák predstavuje pod hradom 17 reliéfov a obrazov, na ktorých znázorňuje bájnych Mayov, Egypťanov, židovské a kresťanské náboženstvo. Reliéfy sú zostavené z drobných kúskov, ktoré výtvarník vymodeloval a následne spájal do celkov s myšlienkou a dejom. "Je to čosi ako staroveké puzzle," smeje sa. V reliéfoch sú ukryté viaceré prvky, podobizne panovníkov, symboly kráľovských rodov, ktoré sa zúčastňovali na križiackych výpravách. Výtvarník netradične zobrazil aj Najsvätejšiu Trojicu - ako trio rovnako vyzerajúcich anjelov, postavených v jednej horizontálnej línii. "Väčšinou znázorňujú výtvarníci Boha ako deduška, Ježiša ako syna a Ducha Svätého ako holubicu. Najsvätejšia Trojica však bola od počiatku a naraz, a nikto nie je starší ani mladší."
Alfonz a Slavomír Porvažníkovci z Brekova, ktorí na dvojvýstavu poskytli priestory svojho podniku ako prví v regióne Zemplína, priznávajú, že je to len začiatok. "Výstavné siene sú síce špeciálne uspôsobené, ale nechodí tam toľko ľudí. Naopak, naše priestory možno nie sú ideálne, ale diela umelcov si tu denne môže prezrieť niekoľko desiatok zákazníkov. Chceme takto umožniť prezentáciu výtvarníkom najmä z regiónu, ale dvere má otvorené každý. Výstavy sa budú obmieňať raz mesačne, do konca roka už máme dohodnutých ďalších," vysvetľujú. Výstava Mytológia a mystika potrvá do 8. októbra.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín