Sečovce. Kým na parkovisku na námestí predvádzali svoju zručnosť remeselníci, v átriu mestského úradu sa z hrncov vznášala vôňa guľášu.
Primátorka mesta Monika Bérešová uviedla, že počas piatich rokov tradície Dni mesta prešli zmenami: „Stále sme niečo pridávali. Snažíme sa ich ladiť tak, aby svoj deň mala každá veková kategória. V utorok si na námestí zasúťažili škôlkári a školáci, v stredu sa pri remeselníkoch, varení, stretnutiach a rozhovoroch zabavili dospelí, dnes sa športovo vyžijú starší školáci a stredoškoláci. V sobotu vyvrcholia slávnosti tanečnou súťažou."
Pri súťaži vo varení guľáša nejde ani tak o rivalitu, ako skôr o recesiu a zábavu. Zodpovedajú tomu aj tituly, ktoré mohli súťažné tímy získať - najkrajší úsmev, najkrajšia kuchárka, najpomalšie či najrýchlejšie družstvo, najkrajší guľáš a pod.: „Dodali sme kotlíky a drevo, suroviny si každý priniesol sám. Ide nám o to, aby sa ľudia stretli a oddýchli si.."
Na titul najlepšieho guľáša si brúsili zuby minuloročné víťazky - Birovky. Družstvo zostavili starostky Veľkých Ozoroviec, Dargova, Plechotíc, Nového Ruskova, Kravan, Zemplínskej Teplice a Breziny. „Platí pravidlo - koľko mäsa, toľko cibule. Namiešali sme tam hovädzie, bravčové aj divinu, na zahustenie šli na drobno nakrájané zemiaky, základ robíme z cibuľky, popraženej na domácej masti," prezradila hovorkyňa najpočetnejšieho tímu Viera Chomová. Hoci sa im nepodarilo titul obhájiť, získali titul najkrajších kuchárok a Mária Kaňuchová z Kravan aj titul najkrajší úsmev.
Na porotu, v ktorej pôsobil aj pán farár Jozef Treščak, najviac zapôsobil guľáš poľovného združenia Ternava. Ako nám prezradil jeho hovorca Marcel Bartoš, srnec, z ktorého ho pripravili, ešte v utorok behal po lesoch v okolí Sečoviec. „Do guľáša sme dali aj broky, aby neprihorel," zažartoval si a dodal: „Recept je tajomstvo, môžem povedať len to, že je tam množstvo tymiánu, muškátový orech aj kvet. Nedali sme veľa pikantných prísad, aby nebol veľmi ostrý."
Možno aj vďaka tomu im titul najpikantnejšieho prebralo družstvo CvrČek, ktoré pripravili zamestnanci Centra voľného času. Jeho riaditeľ Ján Hreňo povedal, že do základu používa "adidas" slaninu: „To znamená trikrát prerastaná." Zároveň sa stali najrýchlejším družstvom.
Opačný titul sa ušiel tímu Chip and Dale, svoje kuchárske dielo dokončovali ešte počas exkurzie degustačnej komisie pomedzi kotlíky. Pri srdci ich mohol hriať Rád zlatej varešky, najvtipnejšími a najkrajšími kuchármi sa stali muži z Betostavu, najkrajší guľáš navarili učiteľky zo ZŠ na Komenského ulici, ktoré porota ocenila aj titulom najšikovnejší tím. Poľovníci si popri hlavnej cene odniesli aj Rád zlatého kotlíka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín