detí, dnes sa už stará o vnúčatá, ale perie ako za starých čias: „Vodu zavedenú nemám, ani elektrinu. Niet peňazí. Donesiem si vodu z výpustov pri bytovkách, zohrejem a periem ručne." Aj ona preto víta otvorenie strediska osobnej hygieny, ktoré včera slávnostne odovzdali do prevádzky.
Hygienické stredisko, ktoré je po Drahňove druhým v Zemplíne, stojí hneď vedľa osady, v ktorej podľa odhadov žije asi štyritisíc Rómov. „Problém s vodou je starý. Niežeby jej nebolo, ale s platením. V kohútikoch ju majú len niektoré bytovky. Stredisko je aspoň čiastočným riešením," povedal primátor mesta Dušan Poľacký. Pripomenul, že jeho zriadenie je súčasťou plánov mesta v sociálnej oblasti: „Už rok funguje výdajňa stravy, pri opatrovateľskej službe spolupracujeme s Červeným krížom, v meste je krízové stredisko, o ľudí v osade sa starajú komunitní pracovníci a podobne."
Na vybudovanie strediska mesto vlani získalo účelovú dotáciu 1,1 milióna korún z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Zriadilo ho v zrekonštruovaných skladoch CO, ktoré získalo do dlhodobého prenájmu od Košického samosprávneho kraja. Na stavebné práce šlo 800-tisíc, vybavenie a zariadenie stálo 300-tisíc korún. Podľa špecialistu na rómsku problematiku Vladimíra Kočiša sú v stredisku tri pračky, sušička, žehlička, žehliaca doska, stoly, WC a po tri sprchy pre mužov a ženy. „Prísť môžu už dnes, ale berú dávky, tak neviem, neviem... Komunitní pracovníci v najbližších dňoch navštívia domácnosti v osade a vysvetlia im možnosti."
Rómsky poslanec Koloman Demeter si myslí, že stačí, aby prišli prví zákazníci, ostatní ich budú nasledovať: „Predpokladám, že Rómovia budú najviac využívať pranie, pračku má v osade málokto. Rovnako aj teplú vodu, ale sprchovať sa skôr prídu v lete ako v zime. Uvidíme. Je to dobrá vec, len ešte treba zabezpečiť areál strediska ďalšími ľuďmi, aby sa tu nevznikol priestor pre vandalizmus."
Pracovníčka strediska Zdenka Driganová vysvetľuje, že hromadeniu zákazníkov v stredisku bráni prevádzkový poriadok: „Špinavú bielizeň len donesú, označia menom, zaplatia a potom si prídu po čistú po vypraní."
Podľa cenníka si za jedno pranie zaplatia 50, sušenie 25 a žehlenie 30 korún. Pätnásťminútové sprchovanie vyjde na 15 korún, ceny sú jednotné pre dospelých aj deti. V najbližších dňoch si to chce vyskúšať aj Margita Makuňová: „Určite to využijem, z detí je bielizne veľa. Pravdaže, keď budú peniaze. Pre mňa je aj 50 korún dosť."
Stredisko bude otvorené od ôsmej rána do tretej popoludní. Poplatky bude mesto upravovať podľa potreby.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín