organizátorku podujatí hlavne s animovaným filmom. Venovala sa aj filmovým aktivitám na BHS Bratislava. Máloktorý Zemplínčan dnes vie, že hoci pani Gavalčinová žila a pracovala v Bratislave, korene mala na východe - pochádza z Humenného.
Významná rodáčka vyštudovala Filozofickú fakultu v Bratislave. Aj jej zásluhou začali od roku 1963 po Slovensku vznikať Filmové kluby. V rokoch 1967 - 1993 pracovala v Slovenskom filmovom ústave. Známou sa v odborných kruhoch stala aj ako správkyňa Nadácie BAB(1993-1996), od roku 1997 až po odchod do dôchodku pracovala v BIBIANE ako vedúca sekretariátu BAB. „Počas svojho pôsobenia spolupracovala pri Bienále ilustrácií Bratislava, kde do programu boli aj vďaka nej zaradené prehliadky animovaných filmov pre deti. Zorganizovala aj Medzinárodnú prehliadku animovaných filmov pre deti, od roku 1991 aj Medzinárodný filmový festival BAB - Bienále animácie Bratislava," opisuje predseda SFZ Štefan Vraštiak. Pripravovaný 8. ročník BAB v roku 2005 sa nekonal práve pre jej vážne ochorenie.
Ako znalkyňa slovenskej animovanej tvorby bola pozývaná za členku poroty MFF s animovaným zameraním, pripravila programy pre svetové summity médií v Solúne či Rio de Janeiru. „Pre BAB získala záštitu Medzinárodnej asociácie animovaných filmov, štatút nesúťažného MFF či Medzinárodného centra filmov pre deti a mládež v Montreale. Presadila na BAB udeľovanie Ceny Prix Klingsor, neskôr Čestnej medaily Albína Brunovského, Ceny UNICEF, Čestnej medaily Viktora Kubala a Ceny Višegrádu," dodáva Vraštiak.
Jej zásluhou navštívili BAB najvýznamnejšie osobnosti svetového animovaného filmu. Ako dokumentátorka a filmografka zverejnila filmografické súpisy slovenských hraných a televíznych filmov či televíznych inscenácií. Bola aj autorkou množstva odborných publikácií. Na Bibiane organizovala výstavy, bola ich spoluscenáristkou, dramaturgičkou a podieľala sa aj na ich výtvarno-priestorovom riešení. Rozlúčka s významnou osobnosťou bude zajtra o trištvrte na jedenásť v bratislavskom krematóriu.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín