napredovať a zvládať učivo. Špeciálna základná škola internátna v Michalovciach zriadila začiatkom školského roka špeciálnu učebňu, ktorú navštevujú. Rodičia museli doteraz merať cestu do vzdialenejších Košíc a Prešova.
„Najprv Števka navštevovala bežnú základnú školu, ale to nezvládala. Musela som hľadať iné riešenie, ale na Zemplíne takáto trieda nebola. Preto sme cestovali do Košíc dvakrát do týždňa. Pre dcéru to bola záťaž," hovorí mamička Mária Pastornická. Okrem toho musela dcéru doučovať aj doma.
To sa začiatkom školského roka zmenilo. Michalovskej špeciálnej škole, ktorú navštevuje 160 žiakov, sa podarilo sprevádzkovať triedu pre autistov vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja, sponzorom a nadšeniu miestnych pedagógov. Navštevujú ju traja prváčikovia a jedna tretiačka. Podľa špeciálnej pedagogičky Mariany Patlevičovej sú deti šikovné. „Sú veľmi učenlivé. Po porade so špeciálnym pedagogickým pracovníkom a psychológmi majú vypracovaný individuálny program tak, aby ho zvládli," vysvetľuje.
Počas vyučovania sa používajú úplne iné metodiky, ako pri práci s bežnými deťmi. Miestni žiaci napríklad nemajú presne stanovené prestávky. Oddýchnuť si môžu vždy, ak splnia jednu zo školských úloh. Okrem písania a čítania si precvičujú aj pozornosť a jemnú motoriku. Počas vyučovacieho procesu používajú rôzne špeciálne pomôcky. Učebňa je rozdelená do viacerých zón, je tu pracovný, relaxačný, hrací a jedálenský kút. Okrem učenia si žiaci môžu posedieť na gauči, vypočuť si hudbu a potom sa môžu opäť pustiť do vyučovania.
Prví žiaci - Marek, Erik, Daniel a Števka - sa vôbec neodlišujú od svojich rovesníkov. Deti postihnuté autizmom sú totiž šikovné a chápavé tak, ako ktorékoľvek iné deti. „Majú však problém v komunikácii a správaní, preto potrebujú individuálnejší prístup. Okrem získavania nových vedomostí sa snažíme, aby sa zlepšila aj ich komunikácia s okolím," dodala pedagogička.
Zabezpečiť efektívnejšie vyučovanie sa darí pedagógom aj prostredníctvom rôznych hier. Deti, ktoré menej rozprávajú a nedokážu udržať očný kontakt, sa uvoľnia hlavne pri hrách. Vedenie školy nevylučuje, že k autistickej triede pribudne časom ďalšia. „Odhadujeme, že v okrese je asi 30 autistických detí, mnohí rodičia ešte o tejto možnosti nevedia. Ak bude z ich strany záujem, v priebehu budúceho roku pribudne ďalšia," dodala riaditeľka školy Viera Kravetzová.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín