pracovali v jeho občianskom združení, totiž nedával výplatu, hoci na to dostal financie z úradu práce.
Združenie Občan pre spoločnosť na zaklade dohody s úradom práce zastrešovalo v okrese Humenné projekt aktivačných prác od roku 2004. Osem Rómov, ktorých Vincent H. zamestnal ako kordinátorov, dozeralo na 150 ďalších pracovníkov. Do apríla minulého roka čistili okolie osady v obci Ľubiša a podľa potrieb mestskej samosprávy upratovali i pomahali pri rekonštrukciách v Humennom.
"Za sedem mesiacov bol združeniu vyplatený príspevok vo výške 381-tisíc korún. Bol účelovo viazaný na nákup ochranných pracovných prostriedkov a náradia, úrazové poistenie uchádzačov o zamestnanie a úhradu časti celkovej ceny práce koordinátorov," povedal riaditeľ úradu práce v Humennom Ján Fink.
Polícia začala konať až po skončení projektu. Traja koordinátori jej totiž oznámili, že nedostali výplatu za posledné tri mesiace. Vyšetrovateľ zistil, že Vincent H. ako štatutár združenia na to mal peniaze a ešte koncom minulého roka ho obvinil z trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného.
"Peniaze boli posielané každý mesiac na účet v banke a disponovať s ním mohol len Vincent H.," povedal zástupca hovorkyne prešovskej krajskej polície Daniel Džobanik.
Vincent H. počas vyšetrovania zmizol. Okresný súd v Humennom vydal príkaz na jeho zatknutie a polícia po ňom vyhlásila pátranie. "Nezdržiava sa na Slovensku, preto bolo jeho stíhanie prerušené," hovorí Džobanik.
Hospodárnosť využitia aktivačných príspevkov preveroval vlani aj úrad práce. "Finančná kontrola zistila porušenie niektorých dohodnutých záväzkov zo strany združenia," povedal bez podrobností Fink. Úrad potom už žiadny projekt s Vincentom H. nerealizoval a Fink tvrdí, že nevie či v súčasnosti zduženie ešte vyvíja nejaku činnosť.
Občan pre spoločnosť založil Vincent H. v roku 1998. Vtedy pracoval na Okresnom úrade v Humennom. O päť rokov neskôr sa združenie začlenilo do siete rómských regionálných informačno-poradenských centier. Tie zriadila a finančne podporovala Nadácia Otvorenej spoločnosti. Združenie zorganizovalo niekoľko projektov, ktoré mali Rómom pomôcť presadiť sa na trhu práce a zvýšiť ich vzdelanie. Nadácia dnes už s nim nespolupracuje.
Podľa správy Mezinárodnej organizácie pre migráciu, ktorá monitorovala Rómov v Humennom v roku 2004, združenie ročne minulo od 800-tisíc do milióna korún. Bolo financované aj kanadskou ambasádou.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín