to
potvrdzujú. Počet detí, u ktorých rodičia požiadali o odklad školskej dochádzky, posledné 2 - 3 roky stúpa.
"Do prvého ročníka sa nám v zákonom stanovenej lehote od polovice januára do polovice februára zapísalo 66 detí, napokon však nastúpilo len 55, čo je o 11 menej. Práve tento počet požiadal o odklad. V porovnaní so školským rokom 2005/06 je to takmer trojnásobok. Vlani sme mali takéto prípady len 4," uviedol pre KORZÁR riaditeľ ZŠ na Obchodnej ulici v Sečovciach. Doplnil, že nižší počet prvákov ovplyvnil aj počet vytvorených paralelných tried: "Pôvodne sme mali vytvoriť tri s ideálnym počtom 22 detí na jednu, na základe zníženého počtu prvákov však vznikli len dve s 27, resp. 28 žiakmi, čo je už dosť veľa."
Nárast počtu odkladov nám potvrdila aj vedúca odboru školstva na michalovskom magistráte Katarína Poláková: "Áno, môže potvrdiť, že odklady sa stali akýmsi módnym hitom. Kým vlani nám z 550 prvákov do škôl v meste kvôli odkladu nenastúpilo len asi 30, tento rok je to už 51 z 511, ktorí boli zapísaní. Rodičia koncom augusta priniesli potvrdenia o odklade." Viac detí s odkladom zaevidovali aj v Trebišove. "Vlani nám do prvých ročníkov nastúpilo 380 a o odklad malo 24 detí, tento rok máme 373 prvákov, nástup odložilo 32 detí," informoval vedúci odboru školstva na trebišovskom MsÚ Miroslav Tóth.
Pedagógovia si nový trend zatiaľ nevedia vysvetliť. V minulosti bol totiž práve opačný. Rodičia odklad školskej dochádzky, odporúčaný učiteľom a neskôr detským psychológom neschvaľovali. Brali ho ako zrkadlo neschopnosti svojho dieťaťa a napriek varovaniam začalo do školy chodiť. Situácia sa však zmenila. Prechod škôl z osemročných na deväťročné v kombinácii s neskorším nástupom do školy prináša to, že základnú školu ukončí ako 16-ročné.
Podľa Tótha zvyšovanie počtu neskôr nastupujúcich detí nie je dramatické, pripustil však, že v minulosti šlo len o jednociferné číslo: "Rodičia objavili, že existuje aj táto možnosť a viac ju využívajú. Nároky na prváka sú vysoké, pravdepodobne sa snažia deťom uľahčiť začiatok školskej dochádzky neskorším nástupom."
Vznik nového fenoménu potvrdila aj riaditeľka trebišovskej Pedagogicko psychologickej poradne Valéria Hudáková. Medzi vlaňajškom a týmto školským rokom podľa jej slov nie je výrazný nárast. Vlani na základe psychologických testov odklad odporučili pri 117 a tento rok pri 121 deťoch z celého okresu Trebišov. "Keď si to však porovnáme so školským rokom 2003/04, kedy sme navrhli 69 odkladov, je to nárast," povedala. Podobne ako Tóth si myslí, že jedným z dôvodov je väčšia informovanosť rodičov o tejto možnosti v spojení s odporúčaním učiteľky v škôlke, občas dáva podnet aj lekár. "Pokiaľ rodič, či už sám alebo na základe odporučenia pedagóga uvažuje o odklade, dieťa absolvuje vyšetrenie, na základe ktorého dávame návrh. Príčinou na odklad môže byť intelektuálna, emocionálna alebo sociálna nezrelosť," dodala na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín