prístupovou cestou a elektrickým vedením. Ochranári s tým nesúhlasia. Nazdávajú sa totiž, že výstavba ohrozí zapísanie jedinečnej rezervácie bukových pralesov do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Stanicu rádiovej siete potrebuje hraničná polícia k ochrane štátnej hranice. V niektorých dolinách totiž chýba pokrytie signálom pre komunikáciu policajnými vysielačkami. Podľa ministerstva vnútra ho možno zabezpečiť iba umiestnením vykrývača na vrchole horského hrebeňa Príkra asi desať metrov od hranice prírodnej rezervácie. "Bolo vytipované jediné možné miesto, odkiaľ sa pokryje celá severnú časť Schengenskej hranice," povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Miháliková.
Podľa projektovej dokumentácie bude vysielač stáť v treťom stupni ochrany prírodnej rezervácie. Zákon o ochrane prírody a krajiny tu nedovoľuje stavať, ministerstvo životného prostredia však v roku 2004 udelilo výnimku. "Zákaz výstavby neplatí, ak sa stavba vykonáva v súvislosti s ochranou štátnej hranice," argumentuje hovorca ministerstva Peter Višváder.
Národná prírodná rezervácia Stužica je pod názvom Karpatské pralesy v súčasnosti navrhovaná na zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to spoločný projekt Slovenska a Ukrajiny pozostávajúci z desiatich pralesových lokalít. Ak by nominácia bola úspešná pôjde o prvé povrchové lokality Slovenska zapísané do zoznamu.
Správa Národného parku Poloniny s výstavbou nesúhlasí. Vo svojom stanovisku z konca júla tvrdí, že umiestnenie vysielača, prístupovej komunikácie i elektrickej prípojky bude "pravdepodobne znamenať vyradenie Stužice z kandidatúry do zoznamu UNESCO". Tiež uvádza, že navrhovaná výstavba nerešpektuje prírodné danosti a hodnoty národného parku. Oblasť, kde má stať vysielač, je podľa stanoviska človekom minimálne narušená a vytvára podmienky pre rozšírenie prírodnej rezervácie.
Proti rozhodnutiu ministerstva o udelení výnimky sa v roku 2004 neúspešne odvolalo Lesoochranárske zoskupenie VLK Východne Karpaty. Dnes chcú ochranári zamedziť aspoň výstavbe prístupovej spevnenej cesty. Vysielač navrhujú udržiavať pomocou vrtuľníka. "Z technologického hľadiska nie je obsluha vykrývača náročná, cesta preto nie je nutná. Na území parku majú mobilný operátori viacero vysielačov, ale ani jednému nevedia cesta," hovorí Viliam Bartuš zo zoskupenia VLK.
Ministerstvo životného prostredia si nemyslí, že výstavba ohrozí zapísanie Stužice do zoznamu. "Takéto riziko nehrozí, lebo aj medzinárodné dohovory akceptujú stavby, ktoré súvisia s ochranou štátnej hranice," povedal Višváder.
Lokalita navrhovaná pre stavbu je v katastri obce Nová Sedlica. Stavebné povolenie však v tomto prípade vydáva ministerstvo vnútra. Urobiť tak chce do konca októbra. Tridsaťpäťmetrový stožiar má byť hotový do novembra budúceho roka.
Národný park Poloniny bol vyhlásený nariadením vlády v roku 1997. Jeho územie je zároveň od roku 1998 súčasťou Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty vyhlásenej UNESCOm v Paríži. Park je tiež nositeľom prestížneho ocenenia Európskeho diplomu. Patrí do navrhovanej európskej sústavy chránených území NATURA 2000.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín