rodiny Demjanovej nedokáže sám o seba postarať, dlho žili takmer bez pomoci. Potom ako začalo byť vážne ohrozené ich zdravie, začala miestna samospráva usilovať o ich umiestnenie v sociálnom zariadení.
V byte manželov v dôchodkovom veku a ich 30-ročného syna je neznesiteľný zápach, množstvo odpadkov a hmyzu, netečie voda, nefunguje toaleta. Na nátlak samosprávy ich majiteľ domu pred pár dňami presťahoval do iných dvoch izieb, aj tu sú však podmienky katastrofálne. Dvere sa nedajú zavrieť, okná sú nezasklené, do bytu tak kedykoľvek voľne vchádzajú ďalší obyvatelia domu a podľa všetkého bezmocných ľudí napádajú, okrádajú ich o jedlo aj peniaze.
Všetkých troch členov rodiny trápia choroby, sú hygienicky zanedbaní, chlapec má vši a svrab. Podľa záznamov úradov ide o ľudí bez sociálnych návykov a základných zásad hygieny. Po tele majú dlhodobo neliečené bercove vredy, matka už dlhšie nevstáva z postele. Koncom júla ju záchranka odviezla do sninskej nemocnice odkiaľ ju poslali liečiť sa domov. Dnes leží na infekčnom oddelení v Humennom.
Mestský úrad v Snine sa o týchto ľudí prvýkrát zaujímal asi pred dvoma rokmi. Dlhšie ich navštevuje komunitná pracovníčka mesta, vybavuje im doklady pre úrady, začala preberať aj ich dôchodky. "Sami nevedia hospodáriť a peniaze im brali ostatní nájomníci domu. Kým im pracovníčka nezačala kupovať potraviny, doslova hladovali," hovorí Jana Makajová zo sociálneho oddelenia mesta.
V septembri sa samospráva začala obávať, že rodina je nakazená infekčnou chorobou. V krátkych intervaloch za sebou poslalo listy ich lekárke Monike Rybakovovej. Primátor ju v nich žiada o "urýchlené riešenie zdravotného stavu rodiny" pretože "sa každým dňom zhoršuje".
Rybakovová odpovedala na tretí list. Tvrdí v ňom, že to v akých podmienkach jej pacienti žijú nesúvisí s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a tiež, že s ňou odmietajú spolupracovať. "Či sa zdravotný stav rodiny každým dňom zhoršuje, nie je v mojej kompetencii posúdiť, čo sa však nedá vylúčiť a do budúcnosti je aj možné predpokladať," napísala. Podľa nej by malo konať mesto.
Aj keď orgány hygieny i lekárka infekčné ochorenie nepotvrdili, Makajová hovorí, že Demjanovi nemôžu ďalej v byte zostať. Trvá na tom, že je potrebné im urobiť podrobné lekárske vyšetrenia, aby mohli byť prijatí do zariadenia sociálnej starostlivosti. "Dlhšie o tieto vyšetrenia usilujeme, niektoré už so svojou lekárkou absolvovali, na ďalšie čakajú. Preto sme im aj nakúpili hygienické potreby a synovi vybavili preukaz poistenca," povedala.
Mestský úrad teraz pošle žiadosti do všetkých vhodných ústavou, ktorých zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj. Alena Krištofíková, vedúca oddelenia riadenia sociálnych zariadení kraja, hovorí, že manželia by mohli dostať miesto v domove dôchodcov, ich dospelý syn v domove sociálnych služieb. "Je však možné uvažovať aj o poskytovaní starostlivosti v jednom zariadení," povedala.
Takéto spojené zariadenia má kraj v Novej Sedlici, Medzilaborciach či Svidníku. V prvých dvoch je v poradovníku len jeden čakateľ, vo Svidníku sú štyri voľné miesta. "V prípade, že je ohrozený život alebo zdravie občana, je možné ho prijať do zariadenia aj mimo poradovníka," dodala Krištofíková.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín