z celého východného Slovenska. Stretnutie spojené s odbornými prednáškami a prezentáciami prebiehalo v sobotu na pôde pobočky Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity. O odborné rady špecialistov a novinky týkajúce sa zdravotníckych pomôcok, produktov farmaceutických firiem a potravín pre diabetikov sa zaujímali ľudia z Humenného, Svidníka, Rožňavy a ďalších miest. Podľa samotných pacientov sú tieto stretnutia jedinečné tým, že im pomáhajú sa lepšie zorientovať v boji s touto chorobou. "Prezentácie a odborné rady, ktoré sme sa tu dozvedeli sú pre nás dôležité. Navyše si tu môžeme kúpiť niektoré nevyhnutné veci lacnejšie. Bežne päťdesiat prúžkov na meranie glykémie stojí 850 korún, je to pre nás finančne náročné," vysvetlil Ján Kováč z Rožňavy. Prednášok a prezentácii sa zúčastnili nielen ľudia postihnutý touto chorobou, ale aj široká verejnosť, ktorá sa zaujímala hlavne o prevenciu voči cukrovke.
Odborníci diskutovali s diabetikmi o najaktuálnejších problémoch, ktoré sa dotýkajú približne 300-tisíc ľudí, ktorí sú postihnutí touto civilizačnou chorobou na Slovensku. Podľa prezidentky Zväzu diabetikov Slovenska Evy Madajovej sa niektoré problémy, ktoré najviac sužovali diabetikov podarilo vyriešiť už vlani. Išlo hlavne o úpravu invalidných dôchodkov. "Na základe novely zákona, ktorý je účinný od 1. augusta 2006 boli prehodnotené dôchodky diabetikov. Hlavne tie, ktoré boli znížené. Skrátené a odobraté dôchodky sa dodatočne doplácajú. Dostávajú ich v takej výške ako im boli pôvodne priznané," vysvetlila. Jedným z problémov podľa nej zostáva naďalej platenie poplatkov v ambulanciách hoci o d 1. septembra oficiálne skončili. Tieto poplatky nahradili podľa diabetikov lekári inými názvami, ktoré oporu v zákone nemajú. "Týka sa to všetkých pacientov, ale u diabetikov je to markantné. Je to napríklad za zmeranie glykémie, alebo za použitie skúmavky na odber glykémie," upresnila. Konkrétnymi sťažnosťami sa podľa Madajovej už zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Slovenský zväz združuje v súčasnosti okolo 15-tisíc diabetikov. Registrovaných je však takmer 300-tisíc ľudí s touto chorobou. Podľa odborníkov je rovnaké číslo diabetikov, ktorí o tejto chorobe ešte netušia. "Práve preto sú dôležité takéto podujatia ako v Michalovciach. Kde aj verejnosť sa má možnosť dozvedieť čo najviac o tomto ochorení a hlavne o prevencii a predchádzaní cukrovky," dodala Madajová. Po michalovskom kongrese čaká diabetikov ďalšie veľké stretnutie na celoslovenskej akcii s názvom Festival Diabetu, ktorý sa uskutoční 10. novembra v bratislavskom Istopolise.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín