vlastníci totiž na valnom zhromaždení v máji tohto roku presadili stiahnutie akcií spoločnosti z Burzy cenných papierov v Bratislave. Podnik tak prestal byť verejne obchodovateľnou spoločnosťou.
Mliekáreň musela následne vyhlásiť povinnú ponuku na prevzatie akcií všetkých akcionárov, ktorí s ukončením obchodovania na burze nesúhlasili alebo sa nezúčastnili valného zhromaždenia. Ponuku zverejnila bratislavská burza na svojej internetovej stránke. V rámci nej mohli minoritní akcionári svoje účastiny ponúknuť na predaj. V spoločnosti ich od čias jej kupónovej privatizácie v roku 1992 zostalo veľké množstvo, čo sťažuje riadenie podniku. Inštitút povinnej ponuky je nástroj, ktorý má práve chrániť drobných akcionárov.
Generálny riaditeľ podniku Jozef Hurný sa nechcel k dôvodom stiahnutia akcií z burzy vyjadrovať. Neupresnil ani, ktorí akcionári spoločnosti tento krok odsúhlasili.
Povinná ponuka trvala od 24. augusta do 22. septembra. Cena jednej akcie bola stanovená na 459 korún. Majoritným akcionárom sa podarilo vykúpiť len 42 akcií firmy, čo je necelá desatina percenta jej základného imania. To tvorí takmer 69-tisíc akcií, jedna má nominálnu hodnotu tisíc korún.
Nosným výrobným programom mliekárne sú prírodné tvrdé syry. Špecializuje sa aj na produkciu kyslomliečnych výrobkov ako zakysanka, cmar a zákvas. Okrem toho produkuje tvaroh, mlieko, smotanu a maslo.
Vlani sa Humenskej mliekárni podarilo zlepšiť výsledok hospodárenia, keď sa po strate 12,6 miliónov korún v roku 2004 dostala do minuloročného mierneho zisku 54-tisíc korún. Podnik má čisto slovenských vlastníkov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín