odložila bez toho aby vypátrala páchateľa, tvrdila, že nemá dôkazy. Potom, čo sa žena nedávno stretla s policajným prezidentom Jánom Packom, jej prípadom sa bude vyšetrovateľ znova zaoberať. Informoval o tom hovorca policajného prezídia Martin Korch.
Jančovú prepadol štvrtého júna 1998 v jej byte zamaskovaný muž v rukaviciach. Bil ju palicou po celom tele, vážne ju zranil. Zlomil je čeľusť, predlaktie a píšťalu, spôsobil veľký počet pomliaždenín. Jančová musela kvôli zraneniam prestať pracovať, bol jej priznaný invalidný dôchodok.
V novembri 1998 policajné oddelenie vo Veľkých Kapušanoch prípad odložilo. V rozhodnutí uvádza, že nebolo "zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe". V januári 1999 rovnako rozhodol aj Okresný úrad vyšetrovania v Michalovciach.
Odvtedy Jančová neúspešne podáva sťažnosti na rôzne úrady. Namieta v nich veľký počet nedostatkov vo vyšetrovaní. Poukazuje nato, že ju polícia prvýkrát vypočula až skoro štyri mesiace po útoku a aj potom podľa nej policajt z oddelenia vo Veľkých Kapušanoch odmietol zaznamenať časť jej výpovede. Tiež tvrdila, že polícia neprehľadala jej byt okamžite po čine a nepoužila na vystopovanie páchateľa psa. Najmä však zdôrazňuje, že obvodné oddelenie nepostúpilo prípad Okresnému úradu vyšetrovania v Michalovciach. O policajtoch a prokurátoroch, ktorí sa zaoberali jej prípadom, tvrdila, že úmyselne zatajujú identitu páchateľa.
V roku 2000 Jančová podala trestné oznámenie na tri osoby, ktoré mali podľa nej spojitosť s útokom. Vyšetrovateľ týchto ľudí vypočul a trestné stíhanie znova zastavil. V uznesení napísal, že všetci popreli účasť na trestnom čine a ani jeden z nich si nepamätal, kde boli v čase jeho spáchania.
Pred niekoľkými týždňami Jančová požiadala o stretnutie s policajným prezidentom Packom, ten jej vyhovel. "Následne si dal vypracovať podrobnú analýzu prípadu," povedal Korch. Z nej Packa usúdil, že existujú dôvody aby sa prípad znova vyšetril. Podľa hovorcu uznesenie o pokračovaní trestného stíhania vydal Krajský úrad justičnej a kriminálnej polície v Košiciach.
Packa dal tiež odboru kontroly policajného prezídia pokyn, aby preveril postup miestnej polície v prípade od roku 1998. "Predmetom kontroly sú všetci policajti, ktorí sa na vyšetrovaní podieľali. Celý pohyb spisu od obvodného oddelenia vo Veľkých Kapušanoch po okresné riaditeľstvo v Michalovciach je pod drobnohľadom," povedal Korch.
Inšpekcia má najmä zistiť, kto z policajtov zavinil, že útok od začiatku nevyšetroval okresná kriminálna polícia. Korch hovorí, že pre závažnosť zranení mali policajti hneď po obhliadke bytu a zabezpečení dôkazov na miesto zavolať okresného vyšetrovateľa. "Ten mal urobiť všetky ďalšie úkony, nie príslušníci obvodného oddelenia," povedal.
Korch tvrdí, že polícia už začala vyšetrovať ďalších podozrivých zo spáchania útoku na Jančovú. Podľa informácií denníka Korzár je medzi nimi aj člen mafiánskej skupiny Branislava Adamča. Tá pôsobila niekoľko rokov v okresoch Michalovce a Veľké Kapušany. Adamča a dvoch ďalších členov skupiny polícia pred mesiacom zadržala a obvinila z vraždy mladej ženy a syna jej druha v Moste pri Bratislave v decembri 2004. Korch informáciu o tomto podozrivom nepoprel. "Zatiaľ nebol nikto obvinený," povedal.
Sťažnosťami Jančovej sa za posledných osem rokov zaoberalo niekoľko orgánov i Európsky súd pre ľudské práva. Konštatovali síce nedostatky vo vyšetrovaní, tie ale podľa nich nenasvedčovali tomu, že prípad bol odložený svojvoľne alebo nezákonne.
Napríklad v liste krajskej prokuratúry o zamietnutí sťažnosti Jančovej sa uvádza, že polícia jej byt odfotografovala a zobrala aj odtlačky prstov, žiadne však neboli použiteľné. Z policajného protokolu vyplýva, že policajti nepoužili na vystopovanie páchateľa psa, lebo stopy medzitým zničili obyvatelia domu. Predtým ako prípad odložili, vypočuli 62 osôb. Prečo Jančovú vypočuli až po štyroch mesiacoch vysvetľovali policajti tým, že mala zlomenú čeľusť.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín