Investori v Snine zamestnajú menej ľudí, ako sľúbili
Snina Investori v halách, ktoré zrekonštruovala sninská samospráva za eurofondy, zamestnajú menej ľudí ako tvrdili na začiatku projektu. Vyplýva to
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
z augustového uznesenia mestského zastupiteľstva. Poslanci ním schválili žiadosť firiem o zmenu pôvodných záväzkov.
Strojárske spoločnosti RMR Slovensko s. r. o., Mops Press, s. r. o. a Del Casting, a. s. v roku 2004 podpísali záväzné prehlásenia. V nich sa každá z troch firiem zaviazala, že zamestná v novej hale sto ľudí. Podľa nových podmienok dajú prácu dovedna len 130 zamestnancom. Takýto počet bude aj súčasťou pripravovaných zmlúv o prenájme výrobných hál.
Mesto požiadavke firiem vyhovelo, lebo prehlásenia nemajú dostatočnú právnu záväznosť. "Počty pracovných miest sa znížili avšak zodpovedajú podmienkam uvedeným v záväzných indikátoroch medzi mestom Snina a SARIO," napísala v dôvodovej správe uznesenia vedúca oddelenia správy majetku Mária Kramolišová.
Pôvodne dohodnutá výška jednorázových investícií zostáva nezmenená. Každý výrobca investuje 40 miliónov korún. Záväzné prehlásenia obsahovali aj záväzok na ďalšie finančné investície v objeme 18 miliónov korún pre dve z firiem. Tie žiadali, aby ani táto povinnosť nebola zakotvená v nájomných zmluvách. Poslanci s tým súhlasili.
Firmy zmenu pôvodných prehlásení odôvodňujú tým, že začať vyrábať v halách mali už pred desiatimi mesiacmi. Tvrdia, že preto nemôžu plniť kontrakty dohodnuté s odberateľmi, omeškaním im vznikajú straty a dodatočné náklady.
Dodnes zrejme neboli podpísané ani nájomné zmluvy, v programe najbližšieho zasadnutia mestského zastupiteľstva totiž chýbajú. Komplikácie nastali po zmene majiteľa podniku Vihorlat. Haly stoja na pozemkoch závodu a mesto ich musí odkúpiť, rovnako ako aj prístupové cesty. Vodárne zase nemôžu pripojiť firmy na vodovod, lebo na to nemajú súhlas jeho vlastníka.