príchode z práce sa večer opatrne pýta syna Martina, ktorý študuje na jednej z michalovských stredných škôl: „Maťo, vyskúšal si už drogu?" Syn sa zarazí: „Nie," a jedným dychom doloží: „Ale dokážem ich zohnať v priebehu 15 minút, chceš?" Tento rozhovor je reálny, žena, ktorá nám podnet dala, chce zostať v anonymite. „Stále som si myslela, že drogy v malých mestách ešte nie sú. Šokovalo ma to. Napíšte o tom, aby sa rodičia zobudili a viac pozorovali svoje deti," odkazuje.
To, že drogy a ich užívanie čoraz mladšou vekovou kategóriou sa už stávajú realitou aj v Zemplíne, potvrdzuje nedávno vydaná správa Národného monitorovacieho centra pre drogy o stave drogových závislostí na Slovensku za rok 2005. Podľa nej sa v regióne východu zvýšil výskyt a konzumácia pervitínu. Pripúšťa, že tento nárast je spolu s extázou zaevidovaný v Košiciach, ale aj v iných lokalitách východu. Užívanie spomínaných drog je viazané najmä na diskotéky. V niektorých prípadoch bol zachytený hašiš, privezený zo Švajčiarska. Naďalej najrozšírenejšou drogou zostáva marihuana, podľa správy ju mladí ľudia získavajú väčšinou z vlastných zdrojov a užívajú na rôznych spoločenských stretnutiach, festivaloch či iných akciách. Kokaín je vzhľadom na svoju vysokú cenu stále doménou solventnejších vrstiev. Správa otvorene hovorí o tom, že miestom frekventovaného výskytu drog sú aj veľké vodné plochy. Uvádza, že v Zemplíne ide o Domašu a Zemplínsku šíravu, kde sa sústreďuje turistický ruch, fungujú tu rôzne diskokluby a nočné kluby. Zvýšený výskyt, distribúcia a užívanie pervitínu, extázy a marihuany bol zaznamenaný aj v Popradskom a Kežmarskom okrese.
Preventista michalovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Pavol Herman hovorí, že šokujúce sú aj výsledky vlaňajšieho prieskumu, ktorý robili formou dotazníkov na vzorke 100 študentov dvoch stredných škôl v Michalovciach. Štartérom k užívaniu nelegálnych drog je podľa neho fajčenie, ktoré si vyskúšalo až 80 % študentov, asi 30 % fajčí pravidelne! „Nikotínu sa v odborných kruhoch hovorí gateway drug, čiže vstupná brána k užívaniu iných drog. Dokazuje to aj výsledok dotazníka o drogách. Študenti dokonale poznajú celé spektrum drog, asi 20 % priznalo skúsenosť s marihuanou či hašišom, asi 10 % s trankvilizérmi a sedatívami, 2% s amfetamínmi, LSD a extázou, alkohol s tabletkami už vyskúšalo asi 15 percent, alkohol s marihuanou asi 10 percent," vyratúva Herman. Študenti uviedli, že najčastejším motívom pre skúsenie drogy bola zvedavosť, najjednoduchšie sa dá podľa nich zohnať na diskotéke alebo v bare. Po prvýkrát im ju najčastejšie ponúkol starší kamarát.
Pracovníčka odboru podpory zdravia RÚVZ Mária Sabolová hovorí: „Áno, drogy sú už v našom regióne realitou a je potrebné ich prítomnosť nepodceňovať. Percento mladých užívateľov síce ešte nie je vysoké, riziko je však veľké pre tých ostatných, drogy sa totiž aj u nás stali veľmi ľahko dostupné."
Herman si myslí, že preventívne programy a projekty protidrogovej problematiky na školách nepostačujú: „Je potrebné zapojiť rodinu. Rodičia by si mali svoje deti viac všímať, komunikovať s nimi a kontrolovať ich aj v tomto smere. Existujú varovné signály, v prípade podozrenia sú už aj u nás dostupné testery, ktoré dokážu rýchlo potvrdiť, či vaše dieťa užíva drogy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín