chystá firma Mixon, a.s. Michalovce. Závod bude vyrábať bioetanol z pšenice a kukurice. Ten sa používa ako prísada do benzínu ako čiastočná náhrada ropných produktov.
Manažér Mixon a.s. Pavol Mačičák hovorí, že za michalovskou firmou je európske investičné konzorcium. Akcionári zvažovali postaviť závod vo viacerých stredoeurópskych štátoch, po takmer roku analýz si vybrali Michalovce. Rozhodol najmä poľnohospodársky potenciál Východoslovenskej nížiny, ktorá je druhou najvýznamnejšou produkčnou oblasťou obilia na Slovensku . "Projekt by mal stabilizovať odvetvie poľnohospodárstva na východnom Slovensku neustále nepriaznivo ovplyvňované výkyvmi na trhu s obilím a pomôcť revitalizácií vidieka," povedal Mačičák.
Závod plánuje každých sedem dní spracovať 3 až 5 tisíc ton obilia a ročne produkovať 50 - tisíc ton bioetanolu. Dopyt po energetických plodinách môže na južnom Zemplíne ovplyvniť 40 tisíc hektárov poľnohospodárskej plochy.
Predseda michalovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Július Fazekáš v tom vidí obrovskú šancu pre poľnohospodárov v širokom regióne. "Len to privítajú. Z roka na rok je väčší problém s odberateľmi. Preto sa niektoré plodiny na Zemplíne prestali úplne pestovať," hovorí.
Fazekáš sa neobáva, že by roľníci nedokázali vypestovať pre fabriku dostatok plodín. "Okresy Michalovce a Sobrance sú poľnohospodársky silným regiónom s plochou 100 tisíc hektárov. V tomto odvetví tu pôsobí 700 subjektov, ktorý sú žiadateľmi platieb," povedal.
Keďže trh s hlavným odberateľom biozložiek, ktorým je rafinérska spoločnosť Slovnaft, obsadila skupina podnikateľov okolo bývalého štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Jána Sabola, Mixon sa chce orientovať na vývoz do zahraničia. Mačičák ale nevylučuje, že by využili voľný priestor aj na rozbiehajúcom sa slovenskom trhu s biopalivami.
Technológia výroby bude spočívať v mechanickom rozrušení zrna, skvapalnení škrobu a jeho scukornatení. Po fermentácií a následnej destilácií dochádza k denaturácií bioetanolu. Výrobný proces vyžaduje množstvo objektov, od hál na príjem a vykládku obilia, cez obilné silá, 33 - metrov vysoký mlyn, objekty na samotnú výrobu až po nádrže na bioetanol.
Spolu s pomocnými prevádzkami a inžinierskymi a energetickými sieťami bude mať celý areál 61 stavebných objektov, zastavaná plocha predstavuje skoro 14 tisíc metrov štvorcových. Vybudovať sa má v existujúcej priemyselnej zóne na Priemyselnej ulici, prevažne na nevyužitých pozemkoch bývalého štátneho podniku Prefa.
Priamo vo fabrike by malo pracovať 50 až 70 zamestnancov. Prevádzka bude nepretržitá s výnimkou technologickej odstávky teda dovedna 340 dní v roku. Mixon odhaduje, že dopyt po rastlinných surovinách by mohol v poľnohospodárstve priniesť vznik až 400 pracovných miest.
Závod sa napojí na cestu prvej triedy, lepším variantom je podľa Mačičáka doprava železnicou. Na pozemkoch sa totiž nachádzajú existujúce železničné vlečky, ktoré sa nevyužívajú.
Začiatkom septembra vydalo mesto Michalovce územné rozhodnutie k stavbe, nasledovať bude stavebné konanie. Závod by sa mal začať stavať v apríli na budúci rok, prvú poľnohospodársku úrodu plánuje spracovať v lete 2008.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín