piatku len temperujú, dodávky teplej vody sú obmedzené len na niektoré hodiny. Spoločnosť Raden, s. r. o., ktorá má prenajaté mestské kotolne, pristúpila k tomuto kroku kvôli vysokým nedoplatkom.
„Je to na nervy. Minulý piatok sme našli na vchode oznam, že nás odpájajú - bez toho, aby sme o tom vedeli. V bytoch máme zimu a to sa aspoň trochu oteplilo. Večer pozeráme televízor vo svetroch," posťažoval sa Emil Balogh, ktorý býva v jednej z bytoviek na Školskej ulici. Podľa jeho názoru je to nefér, lebo v bytovke so 14 bytmi všetci platia nájomné a majú byty v osobnom vlastníctve. „Problém je, že naše peniaze idú cez bytový podnik a ten ich potom dáva firme Raden. Keby sme jej platili priamo my, nestalo by sa to. To tie peniaze radšej budem ukladať na účet," hovorí.
Firme Raden mesto prenajalo kotolne v roku 2003. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo. Bytový podnik mesta, ktorý ich pôvodne spravoval, totiž nemal na investície do komplexnej rekonštrukcie. Mesto kotolne prenajalo na 15 rokov s tým, že ročné nájomné predstavuje pol milióna korún a firma sa zaviazala investovať do tepelného hospodárstva. Zároveň sa dostala do pozície výhradného dodávateľa tepla pre mestské budovy a byty a jej najväčším dlžníkom je práve Bytový podnik. Podľa primátora Tibora Dulíka dlhuje firme 4,3 milióna korún. Ďalším záväzkom, ktorý spôsobil obmedzenie dodávok, sú neuhradené faktúry zo strany ZŠ so slovenským vyučovacím jazykom. Tibor Dulík vysvetľuje, že škola nie je kapacitne vyťažená, čo pri normatívnom spôsobe financovania spôsobuje dlhy v stovkách tisíc korún. „Problém sme riešili cez dohadovacie konania, ale podarilo sa nám získať len 200-tisíc korún. Aktuálne škola Radene dlhuje 577-tisíc," hovorí.
Dodáva, že firma na možné obmedzenie dodávky upozornila výzvou z 11. októbra: „Na úrad sme ju dostali 13. októbra. Raden žiadal o úhradu pohľadávok po lehote splatnosti najneskôr do 15 dní, v opačnom prípade pristúpi k prerušeniu dodávky tepelnej energie. Už v piatok 20. októbra však viseli na mnohých budovách a bytových domoch oznámenia o prerušení dodávky tepla, ale de facto došlo len k jej obmedzeniu. V budovách sa aspoň temperuje."
Riaditeľ Bytového podniku Juraj Soták priznáva, že s dlhmi sa podnik borí už dlhé roky, podľa neho súvisia s narastajúcim počtom neplatičov. „Oni neplatia nám a my následne nemáme na úhradu faktúr za médiá. Sú aj takí, ktorí dlhujú okolo pol milióna korún, podnikli sme viacero právnych krokov, ale tieto pohľadávky sú takmer nevymožiteľné. Neefektívne sa ukázali aj súdne spory či exekúcie. Neplatiči totiž nemajú žiadny majetok, na ktorý by sa im dalo siahnuť," argumentuje.
Podľa jeho názoru firma Raden nedodržala 15-dňovú ochrannú dobu na prerušenie, resp. obmedzenie dodávok tepla. Primátor Dulík tvrdí, že od pondelka prebiehajú rokovania, na základe ktorých sa v meste opäť začne kúriť: „Problém sa rieši za pochodu. Na úhradu faktúry za školu hľadáme zdroje v mestskom rozpočte, väčším problémom je dlh bytového podniku. Firma je ochotná sa dohodnúť na splátkach. Podnik jej už poukázal pol milióna korún, mesto hľadá zdroje, aby sa zaplatili ďalšie faktúry. V priebehu tohto, najneskôr budúceho týždňa, bude v meste opäť teplo." Mesto podľa jeho slov na tento účel nebude brať úver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín