piatkovej návštevy sociálnych zariadení vo Veľkých Kapušanoch uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová: „Nie je tretí, je s 22,7 percentami prvý - predbehol aj Revúcu, Rimavskú Sobotu a Rožňavu."
Túto informáciu nevedel ani riaditeľ úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trebišove Peter Bačkovský, s ktorým sme hovorili na tému znižovania miery nezamestnanosti v súvislosti s príchodom nových investorov do okresu. Podľa septembrových čísiel predstavovala v okrese 22,12 %, čo v reále znamená 11 284 ľudí bez práce. Bačkovský povedal, že stagnáciu okresu na najvyšších priečkach spôsobuje nízka vzdelanostná úroveň uchádzačov o zamestnanie v kombinácii s absenciou investorov. „Toto sa má v dohľadnom čase zmeniť," uviedol.
Nový investor začal podľa jeho slov vyrábať v Kráľovskom Chlmci - firma MBE, s. r. o., zamestnala prvých 240 ľudí. „Výhodou je, že potrebovala najmä zamestnancov s nižším vzdelaním," hovorí. Na základe spolupráce s úradom práce plánuje MBE v novembri urobiť ďalšie dve výberové konania, prácu bude môcť získať ďalších 200 ľudí. Firma sa zaoberá výrobou káblových zväzkov pre Ford, do konca roka 2008 chce zamestnať do 800 pracovníkov.
Zamestnávanie sa črtá aj v Trebišove. Bačkovský hovorí, že spolupracujú s firmou Blika, ktorá začne po dokončení rekonštrukcie hál v priemyselnom parku v areáli bývalej Frucony vyrábať pracovný nábytok. V prvej fáze od januára 2007 má podľa požiadavky adresovanej úradu práce zamestnať 130 ľudí. Podľa riaditeľa má Blika záujem o ľudí s odborným a učňovským vzdelaním, nábory začnú v krátkom čase.
Ďalšou firmou, ktorá chce vyrábať v súkromných priemyselných halách firmy JOMA, je nemecký Autoelektric GmBH, ktorý je súčasťou skupiny Nexans Group. Vyrába pre Daimler Chrysler, má pobočky po celom svete: "V Trebišove nepožaduje vysoké odborné znalosti, chce vyslovene ženy, k 1. decembru 2006 potrebujú 150 ľudí. Prvý výber je 9. - 10. novembra."
Investorom, ktorého príchod je ešte neistý, je zahraničná firma etablovaná v Čechách, ktorá chce stavať haly pri Vagónke. O jej príchod sa snažilo ešte bývalé vedenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, samospráva Trebišova pomohla schválením výkupu pozemkov v tejto lokalite od Slovenského pozemkového fondu. Bačkovský vysvetľuje, že ide o 2,7-miliardovú investíciu, investor, ktorého meno sa zatiaľ tají, plánuje zamestnať 750 - 800 ľudí v strojárskej výrobe: „My sa pripravujeme na príchod rekvalifikačnými kurzami, ktoré začnú v krátkom čase. Na ťahu je vláda, firma jedná o investičných stimuloch. Podľa správ vláda chce podporovať investície s vyššou pridanou hodnotou, čo môže byť pre okres Trebišov problémom."
Najproblémovejšou skupinou, ktorú úrad nedokáže umiestniť na trhu práce, sú ľudia bez ukončeného základného vzdelania a so základným vzdelaním. Aktuálne ich je v okrese takmer 5-tisíc,z toho asi 600 nemá ani základnú školu. „Zistili sme, že si nechcú dokončiť ZŠ, hoci môžu cez projekt vzdelávania. Vybrali sme 70 ľudí, na výber prišlo 35, záujem prejavilo 7. Napokon sme doň horko-ťažko zaradili 24. Vzdelávacie kurzy totiž nie sú podľa zákona povinné, nezamestnaný ich môže odmietnuť, kým rekvalifikačný nie. Informovali sme o tom aj rezort."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín