ráno na Okružnej ulici v Michalovciach.
Obyvatelia bytovky hovoria, že na streche je asi mesiac uložený materiál, ktorým firma zatepľuje bytový dom, na bočnej stene je výťah, ktorý robotníci používajú počas práce. Byt Kračinovcov je na najvyššom, šiestom poschodí, nad ním je už len strecha. "V noci bol vonku silný vietor, čosi na streche robilo strašný hluk a to zobudilo aj moju mamu. Ráno okolo pol piatej to už nevydržala a šla sa pozrieť vonku. Žiaľ, domov sa už nevrátila prišli mi oznámiť, že je mŕtva," hovorí Máriina dcéra Antónia.
Svedok tragédie Ferdinand Kovaľ, ktorý býva hneď na prvom poschodí, potvrdil jej slová: "Aj ja som nad ránom počul ten strašný rámus a vyšiel som pozrieť na balkón, čo to spadlo. Polystyrény lietali kvôli silnému vetru vzduchom. Na parkovisku práve ďalší sused išiel obzrieť auto. Ja som si všimol asi 1,5 metra od chodníka na zemi ležať niečo tmavé. Zavolal som na suseda, ten mi šokovaný povedal, že tam leží človek. Zavolali sme políciu a záchranku. Keď som zišiel dole, vedľa susedy ležali tie hranoly, bolo vidno, že jej spadli na hlavu."
Krajská policajná hovorkyňa v Košiciach Jana Demjanovičová potvrdila, že k tragédii došlo ráno okolo štvrtej: "Na Okružnej ulici v Michalovciach bola nájdená mŕtva 57-ročná Mária K., pri jej nohách sa nachádzali dva drevené hranoly dlhé 4 4,5 metra. Privolaný lekár konštatoval zlomeninu lebky, na zistenie presnej príčiny smrti nariadil vykonanie pitvy." Podľa vyjadrenia hovorkyne drevené hranoly slúžili "pravdepodobne ako záťaž na polystyrénové dosky, ktorými sa zatepľuje bytovka." Polícia preto prípad prešetruje ako usmrtenie z nedbanlivosti.
Pán Kovaľ aj brat nebohej si myslia, že pri skladovaní materiálu nie sú dodržané všetky bezpečnostné pravidlá. "Začali v polovici septembra, ale pracovalo tu akosi málo ľudí a trvalo to dlho. Dokonca sa niektorým z nás prevŕtali do bytov. Vedľajšia bytovka je už takmer hotová a u nás ešte nedokončili ani jednu stenu. Materiál majú uložený len tak, výťah zostáva hore na poschodí...Je to veľmi nebezpečné neďaleko sú dve základné školy a ráno tadiaľto chodia deti," hovoria unisono.
Prípadom sa už zaoberá košický Inšpektorát bezpečnosti práce. Podľa vrchného inšpektora Bartolomeja Dorova prípad nevyšetrujú ako pracovný úraz, lebo nebohá žena bola "náhodnou občiankou". Kvôli udalosti bude podľa neho urobená previerka, či stavebná firma adekvátne zabezpečila pracovisko a tiež materiál tak, aby neohrozila ľudí. Na tvári miesta včera priznal, že "niektoré okolnosti sú neštandardné." Podľa neho nie je bežné, aby pri podobných prácach a dodržaní pravidiel hranol padol zo strechy.
Šéf Okresného stavebného bytového družstva, ktoré bytovku spravuje Milan Dorič povedal, že v súčasnosti robia zatepľovanie na 7 bytovkách v meste: "Zabezpečujú ich traja dodávatelia, túto konkrétnu robí spoločnosť Izola Košice. V prácach má mierny časový sklz, lebo štítová stena sa začala drobiť a treba ju ukotviť. Preto sa môže ľuďom zdať, že to trvá dlho."
Včera si bol miesto nehody pozrieť aj konateľ spoločnosti Izola Košice Ing. Jaroslav Varga: "Veľmi nás mrzí, čo sa stalo, celý prípad preverujeme. Podľa obhliadky usudzujeme, že boli dodržané všetky pravidlá bezpečnosti. V čase tragédie naši pracovníci na stavbe neboli, ale podľa našich indícií s materiálom na streche niekto počas víkendu neodborne manipuloval, aj preto sa mohli hranoly uvoľniť. To isté sme zistili aj na vedľajšej, ktorú robí naša firma časť materiálu chýbala," uviedol pre KORZÁR. Podľa jeho slov bol materiál na streche ukotvený horolezeckými lanami, hranoly slúžili na zaťaženie polystyrénových dosiek. Na to, ako sa mohli uvoľniť, dá odpoveď až vyšetrovanie polície a inšpektorov bezpečnosti práce.
Podľa riaditeľa michalosvkého HaZZ Alexandra Nejedlého v noci kvôli nárazovitému vetru zasahovali aj hasiči. Pri TESCU lietali plechy, na Štefánikovej ulici odlomený konár stromu nad ránom okolo tretej zasiahol dve osobné autá. Nikto sa pri tom nezranil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín