sexuálnym skúsenostiam sú hlavné ciele Peer programu Môj život, ktorý sa pilotne robí v Trebišove a Spišskej Novej Vsi. Vďaka nemu majú študenti možnosť hovoriť na ožehavé témy s tzv. peer manažérmi, ktorí sú ich rovesníkmi. Minulý týždeň pre rovesníkov a širokú verejnosť pripravili prvý spoločný workshop.
Koordinátorka programu Lucia Demešová vysvetlila, že princípom peer programu je, že akékoľvek informácie človek ľahšie prijme od rovesníka, skôr si ich zapamätá a dokáže ich aj efektívnejšie využiť v praxi. V Trebišove program zastrešuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v spolupráci s občianskym združením Patronus Health. Partnermi sú Združená stredná škola v Trebišove, sečovské Gymnázium a trebišovský Územný spolok SČK. Počas workshopu asi 120 detí z trebišovských a sečovských škôl rozprávalo o partnerských vzťahoch, reprodukčnom zdraví, životnom štýle, drogách, prvej pomoci atď.
Oslovení peer manažéri si myslia, že práve tento spôsob komunikácie a šírenia informácií je najprijateľnejší. Všetci si uvedomujú riziká, súvisiace s predčasným sexuálnym životom, drogami, neznalosťou ako podať prvú pomoc či nezdravým životným štýlom. Na tému prevencie AIDS a pohlavných chorôb študentom prednášal Tomáš Šperňák: "Mňa to práca baví, je to možnosť ako pomôcť. Mnohí si myslia, že napr. AIDS u nás nie je, ale je svoju prednášku tak trochu v žartovnom tóne som založil na konkrétnom prípade, čo je oveľa lepšie ako nejaké teórie."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín