10-tisícové Veľké Kapušany. Prezrela si satelity Detského domova Lienka a Domov dôchodcov Súcit, n. o. Vysoko ocenila úroveň oboch zariadení a kvalitu poskytovaných sociálnych služieb. Počas návštevy sme ju požiadali o rozhovor.
- Vo Veľkých Kapušanoch sú až dve zariadenia pre starších ľudí, ich kapacita je približne 40 miest. Ani to nestačí, aktuálna kapacita domovov dôchodcov v regióne Zemplína nedokáže pokryť dopyt. Odborníci už roky upozorňujú na potrebu rozširovania starých a budovania nových zariadení, dopĺňanie stavov opatrovateliek... Ako bude rezort tento problém riešiť?
- Podľa našej analýzy chýba v sieti zariadení sociálnych služieb na Slovensku 13 300 miest. Čakacia doba na umiestnenie v nich sa pohybuje od 2 do 14 rokov, takže niektorí sa toho ani nedožijú. V roku 2002 podpísala vláda s Rozvojovou bankou rady Európy zmluvu o pôžičke asi 550 miliónov korún. Vďaka tomu sa riešenie tejto problematiky čiastočne posunulo dopredu. Projekty sa končia k 31. 12. 2006. Pre budúce programovacie obdobie by malo tento účel ísť asi 150 miliónov eur, v lepšom prípade až 300. Znamenalo by to rozvoj sociálnych služieb aj nové pracovné príležitosti.
- Tieto zariadenia väčšinou patria pod samosprávne kraje. Tie podľa našich zdrojov majú problém finančne prispievať na nové. Čiže, domov sa síce rozšíri, alebo postaví nový, ale na jeho chod, resp. podporu pre jeho obyvateľov v rámci kofinancovania klient - kraj, nie je dosť peňazí. Bez tejto podpory by mesačný pobyt klienta stál asi 15-tisíc korún...
- Právna úprava v zákone o sociálnej pomoci, ktorá riešila sumy, ktoré mali VÚC na tento účel dostať, bola urobená ani nie od pása, ale od kolena. My pripravíme nový zákon o sociálnych službách. Chceme ísť s príspevkom na občana, aby suma na neho bola adekvátna rozsahu služieb, aké potrebuje. Čím vyššia starostlivosť, tým vyšší príspevok. A ešte detail. Keď sme v roku 2002 presunuli zariadenia pod miestne a krajské samosprávy, všetky boli plne vykryté financiami zo štátneho rozpočtu. Dnes vidíme, že problém je. Niekde pri financovaní "vúcky" zlyhávajú. Zatiaľ nebol dostatok času analyzovať, kde. Identifikovať problém nevedeli ani samosprávy.
Podporovať budeme služby, ktoré občana udržia v jeho domácom prirodzenom prostredí, ale potrebujeme aj zariadenia. V roku 2002 bola zrušená právna úprava o ochrane nájmu pre starších ľudí, rodiny s deťmi či ZŤP. Práve to nám vytvára bezdomovcov. Nikto si vtedy neuvedomil, že pre štát je oveľa efektívnejšie udržať im strechu nad hlavou ako potom zriaďovať novú.
- Celoslovenská miera nezamestnanosti klesla pod 10 percent, neplatí to však pre Zemplín. V okrese Trebišov stále predstavuje nad 22 %.
- To optimistické číslo je vecou pohľadu. Nie sú v ňom zahrnutí nezamestnaní na PN, mamičky na materskej, sú v tom aj ľudia, zamestnaní počas sezóny. Je ich asi 40-tisíc, koncom októbra už opäť budú v evidencii. V rámci aktívnej politiky zamestnanosti má svoje opodstatnenie preškoľovanie. Ale len na také profesie, kde vieme, že na kurz bude naviazané pracovné miesto. V minulosti sa vynakladali stá milióny korún na kurzy, ktoré boli o ničom.
- Najťažšie umiestniteľnou skupinou sú dlhodobo nezamestnaní a ľudia bez vzdelania, resp. len so základným. Dokončenie školy nie je povinné, nezamestnaní ho často odmietajú.
- Začali sme spoluprácu s holandskou agentúrou, ktorá prišla s projektom z Talianska. Bude mu potrebné prispôsobiť legislatívu a je drahý, ale úspešný. Zo 100 dlhodobo nezamestnaných sa na trh práce vráti 69 %. Hovoríme mu začarovaný kruh. Časť ľudí v ňom vytvára podmienky na bývanie, starostlivosť o deti, vzdelávanie, či prípravu na zamestnanie pre druhých. Príklad: Jedna časť sa ide vzdelávať, druhá časť sa bude starať o ich deti. Ďalší projekt spočíva vo vytváraní pracovných príležitostí pre remeselníkov. Jeho súčasťou je aj príprava týchto ľudí tým najjednoduchším spôsobom. Príklad živnostník potrebuje stolára, povie presne, čo požaduje, nezamestnaného vyškolia.
Na ľudí, ktorí si nechcú dokončiť základné vzdelanie, zatiaľ nemáme žiadne páky. Vyradenie z evidencie by bolo zbytočné. Keď sa s nimi prestane pracovať, bude to ešte horšie. Začíname preto pracovať na novele zákona o zamestnanosti. Jej cieľom bude vytvoriť podmienky, aby sme v spolupráci s rezortom školstva mohli zabezpečiť, aby si títo ľudia vzdelanie dokončili. Plus musíme im dokázať, že pracovať sa oplatí.
- Nezamestnanosť v Trebišovskom okrese môžu znížiť aj investori. Začínajú prichádzať, jeden z nich momentálne rokuje o investičných stimuloch. Vláda pred pár dňami naznačila, že bude podporovať len investície s vyššou priadnou hodnotou. Znamená to, že investície opäť pôjdu len na západ republiky, kde už investori s "nižšou" pridanou hodnotu sú?
- Ide len o prvú časť vízie rozvoja hospodárstva a podpory ekonomiky, ktorá sa rozoberala vo vláde. Tento materiál bude ešte dopracovaný. Je dobré mať stratégiu rozvoja a uvažovať o budúcich investíciách s vyššou pridanou hodnotou. Ale v prvom rade je úlohou vlády stieranie regionálnych rozdielov.
Náš rezort sám osebe pracovné príležitosti nevytvára, spolupracuje však s inými rezortmi. Napríklad na dobudovaní siete sociálnych zariadení, o čom som už hovorila s rezortom výstavby. S rezortom hospodárstva zase robíme spolu na podpore malého a stredného podnikania. Hovoríme o asi 200 miliónoch eur, ktoré majú smerovať práve do regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín