Michalovciach. V spolupráci so ZOS ju pod názvom Romane čercheňa (Rómske hviezdy) pripravilo občianske združenie Nová cesta.
Na slávnostnú vernisáž prišiel len výtvarník Jozef Cichý z Nižného Žipova, je totiž jediný známy, ktorý pochádza zo Zemplína. Vyučený automechanik sa výtvarnej tvorbe venuje od detstva, intenzívnejšie začal tvoriť asi pred 15 rokmi, má za sebou desiatky spoločných aj autorských výstav na Slovensku, ale aj v Čechách či Poľsku. „Asi pred rokom som prišiel o prácu, odvtedy ma umenie aj živí. Venujem sa najmä surrealistickej olejomaľbe, ale aj sakrálnej tvorbe pre domy smútku či kostoly. Baví ma to." Na výstave predstavuje časť svojej súkromnej zbierky, ovplyvnenú mágom surrealizmu Salvadorom Dalím, ktorú ako hovorí, „nikdy nepredá."
Štatutárka združenia Dagmar Horváthová predpokladá, že rómskych umelcov ako je Cichý je v Zemplíne viac. „Rómovia sú vnímaní verejnosťou predovšetkým ako výborní speváci, tanečníci a hudobníci, preto pripravujeme rôzne súťaže v týchto kategóriách pre deti a popritom robíme aj výstavu výtvarných prác. Všimli sme si, že rómske deti sú aj výtvarne nadané. Veríme, že aj dospelí, len o nich nikto nevie. Táto výstava má slúžiť nielen na prezentáciu už známych, ale aj ako výzva pre zatiaľ neznámych rómskych výtvarníkov," vysvetľuje.
Združenie ju pripravilo v spolupráci s rómskym časopisom Romano Nuevo Ľil, ktorý má putovnú rómsku galériu. V Michalovciach sa vďaka tomu okrem Cichého predstavuje Edita Šajgalová z Popradu, Vojtech Kökenyi z Rimavskej Soboty, Edita Riháriová z Partizánskeho, Tibor Oláh Dušík z Plešivca, Stano Tonka z Bánoviec nad Bebravou a dvojica Jozef Červeňák, Martin Kaleja-Januv z Jarovníc. Súčasťou michalovskej expozície je aj výstava fotografií. Potrvá do 14. novembra, kedy vyvrcholí besedou so všetkými umelcami, spojenou s videoprojekciou o ich tvorbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín