stromov. Na ich mieste by mali v krátkom čase stáť nové rodinné domy. Niektorým Michalovčanom sa výrub stromov a zásah do oblasti, kde sa nachádza obľúbený park, nepozdáva. Podľa starých obyvateľov mesta po tomto zásahu už Kerta nebude nikdy ako predtým. Výstavba desiatich rodinných domov v lukratívnom prostredí na okraji parku je podľa kompetentných úradov v poriadku. Pri výrube boli odstránené len stromy z ovocného sadu, ktorý susedil s parkom. K poškodeniu vzácnych a starobylých drevín ani narušeniu ochranného pásma a národnej kultúrnej pamiatky podľa firmy a úradníkov nedošlo.
Starobylý park vysadila pred približne 300 rokmi grófska rodina Sztárayovcov, ktorej patril aj neďaleký barokovo-klasicistický kaštieľ v ňom. V súčasnosti tu sídli Zemplínske múzeum. V rámci reštitúcií sa park po desiatkach rokov vrátil do rúk potomkov grófskej rodiny, po čase od nich túto lokalitu odkúpila súkromná firma. Na jeho okraji teraz vyrastú rodinné domy. Niektorým Michalovčanom sa to nepozdáva. "Po rozsiahlom výrube stromov v jeho južnej časti už park nikdy nebude to, čo býval. Stratil svoje čaro," konštatuje 54-ročný Rudolf z Michaloviec. V parku by podľa spoločnosti AHA, s. r. o., ktorá pozemky ponúka na predaj, malo stáť desať domov . Cena pozemkov sa v tejto lokalite pohybuje od 1,4 až po viac ako 2,6 milióna korún. Spoločnosť ich na svojej internetovej stránke ponúka ako pozemky s výhodnou polohou v centre mesta, v blízkosti Národnej kultúrnej pamiatky - múzea a rieky Laborec.
Výstavbe rodinných domov v danej lokalite je naklonené aj mesto, ktoré na vlastné náklady vybuduje zo susediacej Farskej ulice k domom prístupovú komunikáciu a verejné osvetlenie. Na tento účel vyčlenilo z rozpočtu 2,7 milióna korún. "Pamiatkový úrad aj životné prostredie dali kladné stanovisko, aby tu mohli stáť rodinné domy. Preto mesto nemohlo mať nijaké námietky voči tomu, aby sa postavili," vysvetlil primátor Jozef Bobík. Výstavbu komunikácie k rodinným domom podľa neho zabezpečila samospráva tento rok aj na Starolaboreckej ulici a v iných častiach mesta.
Krajský úrad životného prostredia s výstavbou domov pri Kerte súhlasil ešte pri schvaľovaní zmien a doplnkov územného plánu mesta pod podmienkou, že nedôjde k poškodeniu približne 200-ročného duba letného, ktorý sa tam nachádza. "Strom má veľký kultúrno-historický, vedecký a estetický význam. Okolo stromu je vyhlásené zákonom ochranné pásmo, v ktorom platí 2. stupeň ochrany," píše sa v stanovisku úradu. Firma podmienky dodržala a strom ako jediný v lokalite, kde budú stať domy, ponechala. Vyrúbali len staré slivky, topole, orechy a ďalšie nechránené dreviny. Podľa zástupcu firmy, ktorá je zároveň vlastníkom parku v budúcnosti plánujú jeho udržiavanie a revitalizáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín