stalo štúdium starých máp. Práve nimi otvoril cyklus prednášok o starých v Michalovciach. Miestom stretnutí sa stala budova viac než symbolická. Starý súd, ktorý je zakreslený už na mapách z roku 1772. Podľa Gorasa dnešná vináreň Starý sud slúžila ako väznica, čo dokazuje malé stropné okno: "Tadiaľ väzňov po odsúdení zhadzovali dole."
Ako hovorí Goras, "mapy odhaľujú veľa vecí, len ich treba vedieť čítať, vďaka nim môžem cestovať v čase." Asi 15 ľudí, ktorí si našli čas prísť, sa okrem iného dozvedelo pravdepodobný pôvod mena Michalovce. Goras rozprával starú povesť, podľa ktorej boli tisíc rokov dozadu na mieste dnešných Michaloviec močiare, z ktorých tunajší mnísi vyviedli šľachtica Reinholda. Jeho syn Michal sa stal zakladateľom rodu Nagy Mihályovcov: "To, že tu boli močiare, je možné vyčítať aj zo starých 150- až 200-ročných máp, kde sa opakujú názvy Močarany, Močidlá, Močare a pod."
Veľa sa podľa neho o histórii dá vyčítať z tzv. diplomatárov, v ktorých sa zaznamenávali staré súdne spory medzi rodmi. Veľkou pomôckou sa mu stala aj veduta, ktorá sa nachádza na záhlaví starých cechových listín. Ďalšie informácie získaval z máp, ktoré dala vypracovať Mária Terézia, ale boli dokončené až za jej syna Jozefa. Preto im prischol názov jozefské: "Šlo o 1.vojenské mapovanie. Mapy boli tajné, vidieť ich mohli len najvyšší vojenskí hodnostári. Sú veľmi presné. Dve sa mi podarilo získať od Viedenského múzea. Je na nich zakreslený Hrádok, pri ňom vínna pivnica, starý súd, v ktorom sedíme, pôvodný tok Laborca, vtedajšie ulice so zástavbou, kostoly atď. Keď som si červenou vyznačil, čo zmizlo napr. z dnešnej pešej zóny, vzniklo červené more." Z máp zistil, že na mieste súčasného hotela Jalta stála budova, ktorá bola označená židovskou hviezdou. Preveril v listine parciel, že naozaj patrila židovskej náboženskej obci podobne ako celá Švábska ulica.
Staré mapy osviežili pamäť viacerým účastníkom stretnutia. Zvedavosť nedala ani poslancovi parlamentu Martinovi Padovi. Spomenul si, že ešte za jeho študentských čias stála oproti gymnáziu turecká mešita. "Padla za obeť dvojprúdovej ceste na Masarykovej ulici. Pamätám si, že sa kvôli jej búraniu urobila petícia," hovorí. Priznáva, že história mesta ho zaujíma: "Keď bude možnosť, určite prídem aj na ďalšie stretnutia." Goras hovorí, že stretávať sa chcú každý štvrtok podvečer "až do vyčerpania tém."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín