Mesto totiž v júni podalo žalobu, ktorou sa domáha opravy pretekajúceho dna. Potvrdil to právnik mesta Snina Ján Holota.
Nový bazén s umelým povrchom, vodnými brodmi a sprchami mali pôvodne financovať štyria najväčší podnikatelia rekreačnej oblasti a urbárska spoločnosť cez spoločnú firmu Aquapark, s. r. o. Samospráva jej v roku 2004 bezplatne prenajala rekreačný areál a dohodla sa s ňou, že za to zrekonštruuje všetky tri betónové bazény. Aquapark však nezískal úver a tak aj prestavbu jediného bazénu musela zaplatiť samospráva.
Po ukončení prác firma stavbu odovzdala mestu. Nebola však dokončená tak, ako bola naprojektovaná - chýbalo ohrievanie vody a jej filtrácia. Neskôr sa dokonca ukázalo, že potrubie na dne bazénu je poškodené a prepúšťa vodu. Mesto stavbu reklamovalo, ale Aquapark aj stavebné firmy odmietli zodpovednosť za jej nedostatky.
„Podali sme žalobu, lebo reklamácia nebola pre nás vybavená kladne. Navrhujeme súdu, aby zaviazal zhotoviteľa diela na odstránenie reklamovaných vád," povedal Holota.
Okrem Aquaparku mesto zažalovalo aj stavebné firmy zo Sabinova a Sniny, živnostníka zo Spišského Hrhova a sninskú projekčnú kanceláriu, ktorá vypracovala na bazén projekt. Podľa Holotu spor skomplikovalo, že Aquapark sa pretransformoval na spoločnosť VOUTEX - SK, s. r. o. Jej spoločníkom je vraj zahraničná osoba.
Okresný súd v Humennom ešte nezačal prípad pojednávať. V júli len vyzval mesto, aby doplnilo žalobu a presnejšie opísalo, aké sú na bazéne poruchy.
Bazén za peniaze mesta postavili firmy, ktoré Aquapark vybral bez verejného obstarávania. Hlavný kontrolór mesta Pavol Marinič ešte vlani upozornil, že tým spoločnosť obišla zákon. Podnikatelia sa bránili, že boli v časovej tiesni a základný prieskum trhu pred podpisom zmluvy urobili.
Po skúsenostiach s podnikateľmi sa samospráva rozhodla vybudovať na Rybníkoch bazény sama a za pomoci eurofondov. Nedávno k tomu urobila dôležitý krok - po rokoch úsilia získala od urbárskej spoločnosti do prenájmu všetky pozemky v okolí starých betónových bazénov. Teraz pripravuje vydanie stavebného povolenia, potom požiada o štrukturálne fondy.
Do výstavby nových miest na kúpanie tlačia mesto opakujúce sa problémy s hygienikmi a nespokojnosť občanov. Ľudia nové bazény žiadali aj v dotazníkoch, ktoré im samospráva rozdala pri zostavovaní rozvojového plánu mesta. Až 38 percent respondentov v nich uviedlo, že svoj voľný čas by trávili práve na Sninských Rybníkoch.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín