sa vzdá svoje funkcie. Či tak urobí bude podľa neho závisieť od výsledkov komunálnych volieb. "Spolupráca s terajším vedením mesta ani zastupiteľstvom nie je dobrá," zdôvodnil.
Kaša zvolili Rómovia za vajdu v októbri 2003. Voľby ho zároveň dosadili za predsedu Komisie na riešenie rómskej problematiky a stal sa tak zamestnancom mestského úradu so stálym platom. Mal fungovať ako predĺžená ruka primátora a kontaktná osoba medzi osadou a samosprávou.
Dnes tvrdí, že s komisiou za tri a pol roka neurobili pre osadu to čo očakával. Dôvodom je podľa neho to, že samospráva Podskalku v porovnaní s inými časťami mesta finančne zanedbávala. "Ak by sme nezohnali peniaze cez nadácie, neurobili by sme toho veľa. Z dvanástich žiadostí mi prejde cez zastupiteľstvo jedna," hovorí.
Kašo preto tvrdí, že keď voľby v Humennom neprinesú zmenu, po skončení svojho funkčného obdobia sa už nebude o miesto vajdu uchádzať. Spoluprácu si vie predstaviť s jedným z kandidátov na primátora.
Odísť vajda zvažuje aj preto, že samospráva čoskoro dokončí v osade ďalšie dve bytovky. Z mesta do nich presťahuje okolo 350 Rómov. Udržať na Podskalke poriadok bude potom ešte ťažšie. Hádky a násilnosti medzi prisťahovalcami a starousadlíkmi sú tu bežné.
Podľa primátora Vladimíra Kostilníka urobilo mesto pre osadu dosť. Tvrdí, že samospráva len nesťahuje na Podskalku nových obyvateľov, ale pracuje aj na zlepšení ich životnej úrovne. "Nejde len o výstavbu bytoviek. Vypracovaná štúdia počíta s celkovým zlepšením podmienok - novým spoločensko-kultúrnym centrom, základnou školou, námestím s lavičkami...," povedal pred časom.
Vajda sa sťažuje aj na nízky plat. Keď začínal pracovať pre samosprávu zarábal v hrubom necelých osemtisíc korún, dnes je to niečo vyše deväťtisíc. V minulom roku bol pritom priemerný plat na mestskom úrade 16 363 korún. Kostilník v tom nevidí problém. "Nie je to jeho jediný príjem a jeho aktivita v poslednom čase poklesla," hovorí.
Napriek nepostačujúcim výsledkom je podľa Kaša komisia potrebná. "Nevidím iný spôsob, ako by mesto mohlo riešiť problémy v osade," myslí si. Za prínos považuje pôsobenie komunitných pracovníkov a poriadkových hliadok. "Prví zabezpečujú kontakt Rómov s úradmi. Vďaka prednáškam o sexuálnej výchove už nemáme mamičky vo veku okolo 15 rokov. Hliadky zase výrazne pomáhajú polícií a znížili tak krádeže," povedal.
Aj podľa mestského poslanca Michala Babina by mala mať Podskalka vajdu i komisiu aj na ďalej. "Keď sa tam presťahujú ďalší ľudia, situácia bude ešte ťažšia. Vyšší plat by mohol byť motiváciou," hovorí.
Kostilník nepovedal priamo, či bude za zachovanie funkcie vajdu a predsedu komisie pre Rómov, ak uspeje v primátorských voľbách. "Bude sa tým treba vážne zaoberať. Podľa názorov ľudí so štátnej správy je funkcia vajdu prežitkom," uviedol.
Ak by Kašo odišiel, na svojom mieste si vie predstaviť dvoch ľudí - 32-ročného miestneho Róma s učňovským vzdelaním alebo 25-ročnú vysokoškoláčku. Babinovi by sa ako vajda pozdával Kašov otec, bývalý učiteľ.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín