Trebišovskom okrese. Workshop, spojený s obhliadkou historických pamätihodností, pripravilo Kultúrne centrum Medzibodrožia v spolupráci s obcou. Zúčastnilo sa ho asi 40 historikov, archeológov, muzeológov, zástupcov samospráv, podnikateľov a agentúr zo Slovenska aj Maďarska.
Koordinátor projektu János Bogoly uviedol, že leitmotívom stretnutia bolo rozobrať možnosti rozvoja a propagácie obce Zemplín, ktorá dala v 13. storočí názov župe. Podľa vyjadrení viacerých odborníkov je jednou z najvzácnejších archeologických lokalít v Európe, vďaka čomu jej prischol prívlastok druhý Devín. Dvoma najviditeľnejšími klenotmi bohatej histórie sú zvyšky hradiska nad súčasnou obcou Zemplín a župný dom, kde sa konali snemy.
Starostka obce Mária Tuchyňová záujem odborníkov privítala. „V rámci možností sa snažíme priebežne reštaurovať župný dom. Pred rokom 1996, kedy sme začali, bol v dezolátnom stave. Klenba a múry padali a ohrozovali bezpečnosť ľudí. Za desať rokov sa to zmenilo, ale stále nie je hotový," vysvetľuje. V priebehu rokov vymenili krov a strechu, neskôr dvere a okná, opravili fasádu a vymenili podlahy. „Financie sme po 100 - 200-tisíc získavali od ministerstva kultúry, zvyšok dofinancovala obec. Budova je dnes zakonzervovaná." Väčší projekt na opravy zatiaľ neexistuje. Ku žiadosti o eurofondy je potrebné stavebné povolenie, ktorému predchádza stavebný projekt. V prípade kultúrnej pamiatky mu ešte predchádza štúdia archeologického a architektonického výskumu: „Žiadali sme na to grant, ale napokon jej vyhotovenie zaplatila obec. Stálo nás to takmer 80-tisíc korún."
Priznáva, že popri reštaurovaní sa obec nestíha venovať propagácii. Bogoly hovorí, že prvým krokom je rozlišovanie, čo je región Zemplín a obec Zemplín: „Na verejnosti nie každý chápe rozdiel, kvôli tomu niektorí Slováci ani nevedia, že vôbec existuje aj obec Zemplín." Bogoly dodáva, že stretnutie v širokom kruhu bolo len prvým krokom, následne vzniknú pracovné skupiny. Historici začnú pripravovať podklady pre žiadosti o získanie grantov z EÚ na reštaurovanie pamiatok a budú koordinovať tvorbu zbierkového fondu. Podnikatelia chcú návštevu obce ponúkať ako turistickú atrakciu, KSK a rozvojové agentúry budú usmerňovať prípravu projektov. Osobitná skupina sa bude venovať PR práci. Podľa Bogolya je jedným z cieľov zriadiť v župnom dome expozíciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín