absolventov škôl. Zatiaľ absolvovali pohovory v Michalovciach a Sobranciach. Z asi 120 pozvaných prejavilo záujem len pár.
Riaditeľ školy Miroslav Sivý hovorí, že dlhodobo spolupracujú s firmami, kde ich žiaci vykonávajú prax. "Neraz majú problém zohnať čašníkov či šičky so základnými zručnosťami, pritom na úrade práce je nezamestnaných dosť. Jednou zo skupín, najťažšie umiestniteľných na trhu práce sú absolventi SOU a SOŠ. Vypracovali sme projekt, ktorý im umožní v krátkom čase sa naučiť základné zručnosti presne podľa potrieb zamestnávateľov. Tí do projektu vstúpili tým, že účastníci projektu u nich budú praxovať, prípadne ich zamestnajú."
Prípravy projektu, financovaného sumou 1,6 milióna korún z Európskeho sociálneho fondu, začali prieskumom u zamestnávateľov. Podľa koordinátorky projektu pod názvom Poskytnutím praxe uľahčujeme absolventom SOU a SOŠ integráciu na trhu práce Jany Štefanovej má byť doň zaradených 80 mladých ľudí. Teraz prebiehajú výbery účastníkov z radov absolventov. "Na výber sú odbory kuchár čašník, kaderník a šička, v závere absolvujú záverečné preskúšanie. Zároveň z nich vytvoríme databázu, ktorú dostanú všetci zamestnávatelia v regióne, niektorí sa pravdepodobne zamestnajú hneď po skončení projektu," vysvetľuje Štefanová.
Spolu s kolegyňou Erikou Kotorovou narazili pri výberoch na nezáujem sbsolventov. Na výber do Michaloviec prišlo zo 100 pozvaných 80, ponuka vzdelávania zaujala desiatich. V Sobranciach z 21 pozvaných prišlo 18, záujem prejavili štyria. "Niektorí sa hneď po vstupe spýtali čo im hrozí, ak odmietnu a či ich vyradia z evidencie úradu. Šokoval nás tento prístup. V projekte im bude preplácané cestovné, strava a po jeho ukončení sa zvýšia ich šance sa zamestnať, ale oni to nechcú."
Riaditeľ michalovského úradu práce Tichomír Pallai priznal, že absolventov je v Michalovskom okrese dosť málo: "Niektorí vykonávajú absolventskú prax, iní odišli do zahraničia. S tým, že by odmietli vzdelávanie, som sa ešte osobne nestretol." Na podobný problém prednedávnom upozornil riaditeľ trebišovského úradu práce Peter Bačkovský. V tomto okrese sa neochota vzdelávať sa viazala na ľudí s nedokončeným základným vzdelaním. Ministerka práce Viera Tomanová na margo problému uviedla, že neexistuje legislatívna páka, ktorá by ich k tomu prinútila.
V najbližších dňoch budú koordinátorky projektu absolventov oslovovať na úradoch práce v Humennom, Vranove nad Topľou a Trebišove. Teoretické vzdelávanie začína 1. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín