Staršiu a poškodenú budovu je však predtým potrebné zrekonštruovať.
V meste podobné zariadenie chýba, jeho obyvateľstvo totiž prudko starne. Index starnutia, vypočítaný pre obe pohlavia, sa za posledných päť rokov zvýšil z 39,8 na 50. Ukazovateľ vyjadruje počet osôb poproduktívneho veku, kam patria muži nad 60 rokov a ženy nad 54 rokov, pripadajúci na sto osôb v predproduktívnom veku, teda deti do 14 rokov. Starnutie je spôsobené najmä migráciou. Mladí ľudia odchádzajú a starí zostávajú bez pomoci.
„Naším zámerom je poskytovať komplexnú starostlivosť pre ľudí v dôchodkovom veku. Pracoval som v podobných zariadeniach v Nemecku a Rakúsku, chceli by sme sa priblížiť ich štandardom," povedal štatutár Paternity Kamil Hrunený.
Domov dôchodcov má byť v dome s 24 bytmi na ulici Československej armády. Neziskovka ho aj s neplatičmi kúpila od mesta za sedem percent z dvojmiliónových pohľadávok. „Bytovka fungovala ako dom opatrovateľskej starostlivosti. Bývalo tam však len päť opatrovaných, ktorých sme presťahovali do lepších priestorov. Po otvorení sociálneho zariadenia sa tam môžu vrátiť," povedal Mária Kramolišová z oddelenia správy majetku mesta.
Zostávajúcim nájomníkom Paternita ponúkla odpustenie dlhov, ak sa vysťahujú. Väčšina súhlasila, v dome sú len tri posledné rodiny. Dve z nich budú musieť odísť, tretia nájomníčka, matka dvoch detí, má opatrovateľský kurz a mala by preto pracovať pre Paternitu. V byte tak ostane bývať. „Nájom som nemala z čoho platiť. Ak by som dostala prácu, zmenilo by sa to. Preto by som bola rada, keby dom dôchodcov začal fungovať čo najskôr," povedala Anna Grodecká.
Neziskovú organizáciu čaká zháňanie peňazí na rekonštrukciu. Hrunený hovorí, že budú usilovať, aby bolo ich zariadenie zaradené medzi rozpočtové organizácie Prešovského samosprávneho kraja. „Potom by sme si mohli zobrať úver. Spoliehame na to, že samospráva má informácie o starnutí obyvateľstva v Snine a podporí úsilie, ktoré už má základy. Definitívnu odpoveď kraja ešte nemáme," povedal.
Žiadať o príspevok bude organizácia aj mesto, a podá aj žiadosti o eurofondy. Už začiatkom roka by mohlo zariadenie fungovať tak, že starí ľudia si v ňom prenajmú bývanie. „Ostatné služby, sociálne, opatrovateľské a administratívne budú mať zadarmo," vraví Hrunený. Žiadosti o tento typ služieb prijíma sociálne oddelenie mestského úradu.
O vytvorenie zariadenia pre starých ľudí dlhšie usilovala aj samospráva. Zamýšľala prebudovať niekdajší hotel Družba. Projekt nebol úspešný. Domov dôchodcov chcelo mať mesto aj v dome, ktorý teraz predalo neziskovke. Hrunený predpokladá, že stavebné projekty, ktoré dala samospráva vypracovať v roku 1997, budú môcť využiť.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín