Zemplín - Slabšie otrasy pocítili včera ráno po ôsmej obyvatelia výcodného Slovenska, najmä a okolia Košíc. Podľa Geofyzikálneho ústavu Slovenskej
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
akadémie vied dôvodom bolo zemetrasenie na Ukrajine asi 40 kilometrov juhovýchodne od slovenských hraníc. Hoci na Slovensku neboli hlásené žiadne materiálne škody, ľuďom udalosť hneď pripomenula silnejšie zemetrasenie v okolí Sobraniec z mája 2003.
"Na Ukrajine desať kilometrov od mesta Berehov došlo o 8. hodine 15. minúte a 20. sekunde k stredne silnému zemetraseniu. Jeho lokálne magnitúdo určené predbežne zo záznamov národnej siete seizmických staníc je 4,3," informoval Peter Moczo z oddelenia seizmológie geofyzikálneho ústavu.
Najsilnejšie záchvevy a dunenie zrejme pocítili ľudia v juhovýchodných oblastiach Zemplína. "Začalo sa triasť sklo v dverách a poháre na poličke. Naše dve perzské mačky behali po byte ako splašené. Hneď sme vedeli, že je to zemetrasenie," opísal Jánoš Bogoy z Kráľovského Chlmca.
Otrasy zaznamenali aj obyvatelia Sobraniec. "Ležala som na posteli a počula ako pukajú okná. Keď sa začala triasť aj posteľ, pozrela som sa na okno a videla ako sa pohybujú zalúžie. Trvalo to asi päť sekúnd," povedala Slávka Bevilaguová. Aj ona rozpoznala, že ide o zemetrasenie, aj ona totiž zažila hlavný otras pôdy v máji 2003. Záchvevy zeme si všimli aj v Michalovciach. "Triasol sa mi monitor počítača," opisovala Mária Macková.
Seizmológovia v Bratislave dostali do pol druhej poobede hlásenia z dovedna 20 obcí. Najviac ich bolo z Košíc, viacero ľudí sa ozvalo z Humenného a Vranova nad Topľou, otrasy zaznamenali až v Malom Šariši pri Pršove. "V týchto správach neboli žiadne zmienky o škodách," povedal Moczo. Všetky údaje podľa neho ústav vyhodnotí do dvoch týždňov.
Včerajšie otrasy zachytila Národná sieť seizmických staníc. Od začiatku roka by vo Vihorlatských vrchoch, ktorá je jednou z tektonicky aktívnych oblastí, mala pohyby zeme oveľa presnejšie a podrobnejšie zaznamenávať lokálna sieť seizmických staníc. O jej budovaní rozhodla vláda v máji 2004, teda presne rok potom čo Zemplín postihlo zemetrasenie, ktoré v obci Jasenov v Sobranskom okrese poškodili deväťdesiat percent domov.
Podľa Mocza tri zo staníc sú v prevádzke už dnes, ďalšie tri spustia do konca roka. Stanice sú umiestnené v katastroch obcí Podhoroď a Blatné Remety v okresoch Sobrance, Lesné v okrese Michalovce, Maškovce v okrese Humenné, pri Piskorovciach v okrese Vranov nad Topľou i neďaleko maďarských hraníc, v Malom Horeši v Trebišovskom okrese.
Lokálna sieť bude monitorovať takzvané mikrozemetrasenia, ktoré vznikajú v období medzi dvoma silnejšími otrasmi a odborníkom avizujú blížiace sa ďalšie zemetrasenie. Získané údaje potom umožnia včas prijať opatrenia na ochranu obyvateľstva. "Príklad zemetrasenia v máji 2003 jasne ukázal na dôležitosť monitorovania postihnutej oblasti po hlavnom otrase. Sledovanie dotrasov by umožňovalo sledovať, či seizmická aktivita má vzostupný alebo zostupný charakter, keďže často nie je možné považovať prvý otras za hlavný," uvádza sa v dôvodovej správe uznesenia vlády.
Vláda v roku 2004 počítala tiež s tým, že vybudovaním lokálnej siete môže zlepšiť svoj obraz v očiach obyvateľov regiónu. "Rokovanie krízového štábu v máji 2003 v Sobranciach a rovnako správanie občanov v postihnutej oblasti potvrdilo, že monitorovanie ohniskovej oblasti by občania tohto sociálne citlivého regiónu vnímali veľmi pozitívne ako špecifickú ochranu zo strany štátu," píše sa vo vládnom dokumente.
Vedci z GFÚ SAV vyzývajú každého, kto pocítil alebo pozoroval účinky zemetrasenia, aby zavolal v pracovných dňoch (7.30-16.00 hod.) na t.č. 02/5477 5280, 02/5941 0611. Alebo napísal na jednu z adries: Geofyzikálny ústav SAV, Dúbravská cesta 9, 845 28, Bratislava; e-mail: geofseissavba.sk.
Košičania opisujú nepríjemné zážitky
Košice - Na tiesňovej linke 112 prijali v krátkom čase telefonáty od ľudí z Ludmanskej, Nešporovej, Floriánskej, Turgenevovej, Tokajíckej, Gudernovej a ďalších ulíc.
"Cítil som, ako dvakrát trhlo našou budovou, ten pocit sa ani nedá opísať," tvrdil službukonajúci operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru Košice na Požiarnickej ulici. Len pár metrov odtiaľ, na Ludmanskej 5 zažíval v tom čase niečo podobné aj dôchodca Vladimír Kolář.
"Najprv zaviala v pracovni záclona, potom sa chveli listy na kvete a následne luster. Žena bola v spálni a prekvapene mi povedala, že sa s ňou hýbala posteľ," uviedol V. Kolář. V činžiaku býva na 13. poschodí 33 rokov, ale nič podobné tam ešte nezažil. "Bol to fakt zvláštny pocit, keď sa podomnou začala hýbať stolička. Už som si "maľoval" v duchu rôzne katastrofické scenáre. Otrasy prišli dva, prvý bol silnejší. Ešte som si vravel, preboha, veď som včera nič nepil."
Janka Starincová z Tokajíckej 6 na Furči si pri prvom otrase najprv myslela, že pod jej bytom na 6. poschodí kde býva 25 rokov, vybuchol plyn.
"Aj s epedou, na ktorej som ležala, ma doslova nadvihlo, ešte teraz som z toho vystrašená," vravela nám dve hodiny po zemetrasení. "Rinčali okenné tabule aj porcelán v skrini, všetko sa hýbalo. Kvety, luster, stoličky."
O dve nádobky zo vzácnej zbierky keramiky a časť nervov pripravili otrasy Antóniu Slemenskú z Gudernovej ulice.
"Dosť ma to vyľakalo, triasla sa celá polica, keramika rinčala, nádobky sa hýbali," opisovala nám nepríjemné chvíle. "Trvalo to päť či šesť sekúnd a mne napadlo, že sa na siedmom poschodí vlastne nemám ani kam schovať."