životné podmienky. Vyplýva to zo stanovísk troch oddelení mestského úradu. Za nedostatočné investície do osady kritizoval pred časom mesto vajda a šéf komisie pre Podskalku pri mestskom zastupiteľstve Róbert Kašo.
Vedúci stavebného oddelenia Marián Šalata vypočítava, že v roku 2004 mesto investovalo do Podskalky 5 miliónov korún. Za ne vybudovalo prvú asfaltovú cestu v osade, kanalizáciu pre štvrtinu obyvateľov a ďalšiu vetvu vodovodu. Tiež sa zrekonštruovala trafostanica a postavila nová zvonica.
Mesto tvrdí, že podmienky na Podskalke bude ďalej zlepšovať. Slúžiť na to má urbanistická štúdia pre ďalší rozvoj osady. Tá počíta s tým, že na ploche smerom k mestu bude škôlka s ihriskom, dva bytové domy, kultúrne stredisko, kostol, obchodné stredisko, oddychová zóna s lavičkami a súvisiaca infraštruktúra. "Mesto na to vykúpilo od pôvodných vlastníkov pozemky za viac ako 3,3 milióna," hovorí Šalata.
Zatiaľ v osade stavajú len dva domy so 64 bytmi. Už začiatkom roka do nich z jadra mesta presťahujú okolo 350 Rómov, čo bude znamenať, že mimo Podskalky nebudú v Humennom koncentrovane bývať žiadni Rómovia. Mesto odmieta, že by tom bol zámer a hovorí, že rieši problém neplatičstva. "Dostavbou bytov zamedzíme vytváraniu ďalších dlhov, ktoré sú v súčasnosti 3,5 milióna korún ročne. Presťahovaním rómskych obyvateľov dôjde k zníženiu dlhu na pol milióna ročne," povedal primátor Vladimír Kostilník.
Dôkazom toho, že mesto Podskalku nezanedbáva má byť aj základná a materská škola. Vlani budovu zateplili, vymenili vchodové dvere a kúpili elektrické vykurovacie pece, čo si vyžiadalo 130-tisíc korún. Nové zariadenie a počítačová učebňa stáli cez 355- tisíc.
Mesto pripomína, že má náklady aj na chod kancelárie vajdu, ktorej zriadenie v unimobunke stálo v roku 2002 asi 218-tisíc korún. Pred dvoma rokmi bol mesačný plat vajdu 7 951 korún, dnes je to 10 454. Mestský úrad pred časom zrušil v kancelárii pevnú telefónnu linku a nahradil ju úhradou mesačnej telefónnej karty za 600 korún. Vedúca organizačného oddelenia Alena Vojtková to zdôvodňuje tým, že ešte v roku 2004 sa z kancelárie pretelefonovalo na audiotextové čísla 6 a pol tisíc. "Aj v ďalších mesiacoch v roku 2004 a 2005 došlo k prekročeniu povolených limitov," povedala.
Humenné tiež ročne vynaloží asi stotisíc korún na deratizáciu v osade a vyvezie nelegálny odpad za tristo tisíc.
Kašo trvá na tom, že finančné prostriedky investované do rozvoja osady nie sú primerané počtu ľudí, ktorí v nej bývajú. "Cez zastupiteľstvo mi v tomto období prešlo minimum žiadostí, pritom napríklad športovým klubom sa bez rozmýšľania dávajú milióny," povedal.
Podskalka je jednou z najstarších rómskych osád na Slovensku. Vznikla v roku 1890. Podľa údajov mestského úradu tu žije 891 ľudí, mimovládne organizácie spočítali, že ich je až 1300.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín