za zneužitie právomocí verejného činiteľa a v čase podávania kandidátok sú opäť obvinení zo zneužitia a sprenevery. Zákon o voľbách to nezakazuje. Transparency International podobné prípady považuje za "etický problém."
Záujem o posty v samospráve je obrovský aj v zemplínskom regióne. Vo väčších mestách na primátora kandiduje aj viac ako 10 kandidátov, na obciach je to 2-7. Voliči najčastejšie vychádzajú pri výbere kandidáta z predvolebnej kampane, ktorá vyzdvihuje pozitívne stránky kandidáta. Máloktorý prizná, že mal problémy so zákonom a už vôbec nie s trestným činom sprenevery a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Rozhodovacie právomoci samospráv pritom stále rastú a finančné toky, ktoré cez ne pretekajú sa rátajú na desiatky miliónov. Občania o skutkoch nevedia najmä keď bol za ne kandidát odsúdený v inom okrese a kraji.
Jeden podobný prípad sme našli v Michalovskom okrese. To, že jeden z kandidátov na post starostu je v súčasnosti obvinený pre spreneveru a zneužitie právomocí verejného činiteľa v Prešovskom kraji, potvrdila aj krajská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová: "Áno, ale to, ako k spáchaniu skutkov došlo, sa vyšetrovateľ prípadu rozhodol nezverejniť. Marilo by to vyšetrovanie."
Nám sa podarilo zistiť, že naposledy bola táto osoba za zneužitie právomoci verejného činiteľa odsúdená prvostupňovým súdom v roku 2002, odvolala sa na Krajský súd, ktorý rozsudok potvrdil uložil jej zákaz činnosti súdneho exekútora na dva roky a peňažnú pokutu. V rozsudku Okresného súdu v Prešove sa píše aj to, že "doposiaľ bol dvakrát súdne trestaný a to v roku 1967 a 1994," uznesenie KS v Prešove o odvolaní túto skutočnosť pripomína s tým, že "na jeho odsúdenia sa vzťahujú účinky zahladenia."
Štatutár obce priznáva, že v minulosti ich "oslovil prešovský vyšetrovateľ, ktorý žiadal o podanie správy o obvinenom." V súvislosti s najnovším obvinením ho žiadal o to isté "koncom októbra." Dodáva, že to "nemá vplyv na jeho kandidatúru, lebo zákon o voľbách to nezakazuje."
Marián Babitz z Transparency International vysvetľuje, že "v tomto prípade ide o etický problém. Ak bola táto osoba amnestovaná a jej predchádzajúce činy vymazané, nie je zákonný dôvod, aby nekandidovala." Rovnako je to podľa neho aj vtedy, "ak bola obvinená, ale ešte nie je právoplatne odsúdená." Dodáva, že je len "na občanoch obce, aby rozhodli, či ich obec bude riadiť človek s takýmto morálnym profilom."
Čo hovorí zákon 346/1990
§ 4
Za starostu obce (primátora) môže byť zvolený volič, u ktorého nenastali prekážky vo výkone volebného práva podľa § 2 ods. 2 písm. b) a d) a ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 25 rokov veku.
§ 2
(2) Prekážkou vo výkone volebného práva je
b) výkon trestu odňatia slobody
d) pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti na právne úkony
Dá sa to zmeniť?
Poslanec NR SR Martin Pado (SDKÚ) pripúšťa, že zákony o voľbách bude potrebné otvoriť, lebo "uvedený príklad dokazuje, že sú nedokonalé." Podľa neho by bolo "minimálne potrebné v zákone vyšpecifikovať, ktorý okruh úmyselných trestných činov by sa mal stať prekážkou kandidatúry do volených funkcií." Ekonomická kriminalita a zneužívanie právomocí verejného činiteľa by medzi ne podľa neho mali patriť. Sporné je aj vzdelanie zákon o ňom nehovorí: "Do štátnych funkcií je požadované v určitej výške, kým v samospráve nie."
Poslankyňa Katarína Tóthová (HZDS) hovorí, že zákon sa v súvislosti s aktuálne obvinenými nedá zmeniť, lebo by bol v rozpore s Ústavou SR, podľa ktorej platí prezumpcia neviny. "Pokiaľ ide o skutky z minulosti voliči s o nich v kampani väčšinou dozvedia," myslí si. Za vážnejší problém považuje vzdelanie.
Začínajúca poslankyňa NR SR Jana Vaľová( SMER) si myslí, že prevenciou, aby nekandidovali "takíto ľudia" by mohla byť "povinnosť predložiť odpis z registra trestov ako je to v štátnej službe."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín