Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Nový primátor Kráľovského Chlmca: "Viem, čo robiť"

Kráľovský Chlmec - V šiestich z 11 miest Zemplínskeho regiónu došlo po voľbách k výmene na poste primátora v Michalovciach, Kráľovskom Chlmci,

Veľkých Kapušanoch, Strážskom, Snine a Medzilaborciach. V centre Medzibodrožia porazil svojich protikandidátov doterajší prednosta mestského úradu Jozef Balog. S volebným mottom "Viem, čo robiť" ako nezávislý kandidát získal 1506 hlasov. Zvíťazil vo všetkých volebných okrskoch s výnimkou jediného, kde ho porazil exprimátor István Pásztor. O konečnom Balogovom víťazstve napokon rozhodol okrsok štyri, ktorého výsledky doručili ako posledné - aj tu zvíťazil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samospráva pre vás nie je cudzia, štyri roky ste pôsobili ako prednosta. Čo môžu občania očakávať počas vášho volebného obdobia?

SkryťVypnúť reklamu

- V každom prípade pokračovanie v trende, ktorý sme už rozbehli za pôsobenia primátora Dezidera Nagya. Môžem skonštatovať, že mesto gazduje dobre a v najbližších rokoch ho čaká rozvoj, mnohé projekty sú už rozbehnuté...

Aké sú vaše priority?

- Určite priemyselný park, ktorý znamená pre náš región pracovné miesta. Bude v lokalite Cerovo, štúdia je už hotová, do konca roka bude pripravená aj urbanistická štúdia. Vydanie územného rozhodnutia predpokladáme v prvom kvartáli roku 2007. Následne sa vypracuje projektová dokumentácia a žiadosť o štátnu dotáciu. O investovanie v parku prejavili záujem Francúzi, Taliani, Belgičania a Maďari tí najvážnejší záujemcovia chcú v prvej etape zamestnať 400 - 600 ľudí. Do tohto štádia by sme sa chceli dostať do 2 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou prioritou je kanalizácia mesta zatiaľ je odkanalizované len na asi 40 percent, našou ambíciou je do štyroch rokov sa dostať na dvojnásobok. Rokovania s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, a. s., už začali. Rozbehnuté sú aj s odborom dopravy KSK v súvislosti s opravami ciest a chodníkov. Ako prvá príde na rad Horešská ulica.

Pred nástupom za prednostu ste boli riaditeľom ZŠ maďarskej. Čo môžu očakávať školské zariadenia na území mesta?

- Postupne sa dokončuje telocvičňa na ZŠ maďarskej, tento rok sme na tento účel dostali 9,3 milióna korún, o štátnu dotáciu požiadame aj teraz. Vypracovaný je aj projekt rekonštrukcie MŠ Fábryho, ale neprešiel podáme ho znova. Zateplenie a výmenu okien plánujeme aj na MŠ L. Kossutha, tu sú však problémom nevysporiadané pozemky. Postupne sa rekonštruuje aj ZŠ slovenská vymieňajú sa okná a robí sa zatepľovanie. Našou ambíciou je dať do poriadku jej strechy...

SkryťVypnúť reklamu

V mestskej polícii je aktuálne deväť ľudí, stačí to? Ako bude mesto riešiť bezpečnosť občanov?

- Personálne je vybavená optimálne, našou ambíciou je, aby hliadky chodili častejšie a aj do extravilánu mesta, nielen do centra. Pri monitorovaní ulíc nám pomáha kamerový systém dvoma kamerami je zatiaľ pokryté námestie, hlavná cesta a okolie nemocnice. Plánujeme ho rozšíriť na celé mesto, čo predstavuje asi 8 kamier. Flexibilnosti mestskej polície určite pomôže aj jedno nové výjazdové a jedno terénne auto.

V programe uvádzate, že chcete posilniť centrálne postavenie mesta...

- V preklade tým myslím, aby ľudia nemuseli cestovať za úradnými záležitosťami do Trebišova. Čosi sa už podarilo v meste je pracovisko obvodného úradu, úradu práce, dá sa tu vybaviť občiansky preukaz. Chceme dosiahnuť, aby sa u nás dali vybaviť aj cestovné pasy a vodičské preukazy, rokujeme o pracovisku ObÚ životného prostredia... Za dôležité považujem aj zriadenie Kultúrneho centra Medzibodrožia, o ktoré sa viedol tuhý boj. Mesto tomuto zariadeniu KSK prenajalo priestory zadarmo.

Našou ambíciou je zúženie spolupráce s okolitými obcami, najmä Svätušami a Malým Horešom a vytvorenie mikroregiónu pre vybudovanie vínnej cesty pre turistov. Rokovanie začínajú na budúci týždeň.

Čo môžu čakať sociálne odkázaní?

- Už tento rok sme naštartovali trend, aby sa v rozpočte mesta rátalo so sociálnymi príspevkami v akútnych prípadoch. Schválilo sa na to 100-tisíc korún, verím, že to tak bude aj v ďalších rokoch.

U sociálne odkázaných priebežne riešime aj bytový problém. Na výstavbu bytov nižšieho štandardu je už stavebné povolenie. Mesto na tento účel vykúpilo pozemky na ulici Trhovisko, investovalo do toho asi milión korún. V krátkom čase podáme žiadosť na ministerstvo výstavby - závisí od štátu, či tieto projekty podporí. Ak áno, výstavba môže byť ukončená do jedného roka.

Aké zmeny chystáte na magistráte, resp. v akom štádiu sú rokovania o spolupráci s novými poslancami?

- Aktuálne prebieha na MsÚ, kde teraz pracuje 26 ľudí, personálny audit, ktorý ukáže, či a čo bude treba zmeniť. Hotový bude do pol roka. Isté je len to, že zmena nastane na poste prednostu. Výmena ale asi nastane aj na iných postoch.

V poslaneckom zbore sú piati nezávislí poslanci zo združenia Občianska línia, ktoré ma podporilo, ako nezávislí sa do zastupiteľstva dostali ďalší traja. Rokuje sa o vytvorení klubu nezávislých, ktorí by mali postupovať jednotne. Nebol by som rád, keby sa zopakovala situácia z minulosti, keď dochádzalo k triešteniu poslancov. Chcel by som dosiahnuť, aby intenzívnejšie pracovali s občanmi každú z 12 mestských častí bude mať na starosti jeden z nich s tým, že pre ľudí budú mať normálne úradné hodiny.

Zmenou oproti minulosti bude post viceprimátora na polovičný úväzok. O vhodnom človeku sa rokuje.

Bývalý primátor mesta Dezider Nagy nekandidoval, ale so ziskom 1503 hlasov sa stal najúspešnejším kandidátom na poslanca. Vracia sa do podnikateľskej sféry, deklaroval úzku spoluprácu s novým primátorom.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 989
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 942
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 134
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 368
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 814
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 098
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 688
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 490
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 752
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 073
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 671
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 218
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 929
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 550
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 752
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 073
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 671
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 218
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 929
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 550
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu