ŽP) v Košiciach, na ktorý sa obrátilo Občianske združenie Priatelia Sophie. Združenie v priebehu dvoch rokov detailne zmapovalo každú ulicu v meste. Výsledkom je fotodokumentácia, ktorá zachytáva vyše 600 stromov v Michalovciach, ktoré boli podľa združenia nesprávne orezané. Situáciu na podnet Priateľov Sophie prešetrila aj Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) a Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica, ktorá zistila, že poškodené sú najmä lipy, javory, jarabiny, brezy, agáty a pagaštan konský. Vek poškodených stromov sa odhaduje na 30 až 60 rokov.
Na neodborné orezanie stromov upozornil náš denník vo februári tohto roku. Technické a záhradnícke služby vtedy za pomoci motorových píl orezali desiatky stromov najmä na Ulici Sama Chalupku, Širokej, Fraňa Kráľa, Štefánikovej a ďalších. Podľa technických služieb je tento spôsob ošetrenia bežný. Vykonávajú ho každé dva roky a orezaným stromom sa vraj darí. S ich vegetáciou nie sú problémy a po výreze sa na nich tvorí nová koruna. Jemnejším úpravám drevín, pri ktorých sa odstránia len menšie konáriky, sa technické služby venujú len v centrálnej pešej zóne.
Na celú vec má opačný názor Krajský úrad ŽP, ktorý sa orezávaním stromov v metropole Zemplína zaoberal. „Podľa nášho názoru a stanoviska odborného pracovníka Štátnej ochrany prírody a Správy CHKO Latorica boli stromy ošetrené neodborne. Zámerom vykonávateľa bol pravdepodobne tzv. orez na hlavu, ktorý sa však vykonáva na konároch s priemerom do 5 cm. Rez na hlavu bol použitý na nevhodných druhoch stromov ako je breza, pagaštan, agát a javor. Na mnohých kontrolovaných stromoch boli rezy neodborne vykonané a nedostatočne ošetrené, čo malo za následok vznik húb a následný vznik škodcov dreva, ktorý povedie k ich postupnému odumieraniu," uvádza vo svojom stanovisku prednosta úradu Milan Murín.
Priatelia Sophie sa najprv s problémom obrátili na michalovský mestský úrad a Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) v Michalovciach, ktorý skonštatoval, že ich sťažnosť je neopodstatnená. Podľa krajského úradu však OÚŽP v Michalovciach v prípade sťažnosti nepostupoval v súlade so zákonom o ochrane prírody a krajiny (OPaK). Obvodný úrad má preto do konca decembra prijať opatrenia, ktoré prešetria sťažnosť a začať konanie o uložení sankčného postihu za porušenie zákona OaPK. Úrad má konať na základe vypracovaného posudku a vyčíslenia spoločenskej hodnoty drevín, ktorá vypracuje Štátna ochrana prírody SR.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín