a ďalšie zvyšovanie platov, požaduje Odborový zväz hasičov(OZH). Na treťom zjazde OZH, ktorý sa včera konal na Zemplínskej šírave, o ďalšej stratégii na roky 2007-2001 rokovalo 64 delegátov z celého Slovenska.
Prezident OZH Daniel Petrovič tvrdí, že personálne nie sú splnené ani základné štandardy EÚ, podľa ktorých by mal mať štát minimálne jedného hasiča na 1000 obyvateľov. Na Slovensku by malo byť aktuálne 5500 hasičov, reálne ich je 4030, z toho len asi 3-tisíc je zásahových. „Súvisí to s nedostatočnou motiváciou v oblasti miezd a sociálneho zabezpečenia. Všetky štáty EÚ umožňujú svojim hasičom skorší odchod do dôchodku. Na Slovensku sme v tomto smere hendikepovaní, kým policajti a vojaci môžu podľa zákona o sociálnom zabezpečení bezpečnostných zborov odísť po odslúžení určitých rokov, hasiči patria do všeobecnej kategórie, kde možno odísť až po 62 rokoch veku. Sám robím v zbore 32 rokov a viem, že hasič nie je celoživotné povolanie, v 62 rokoch je už v praxi nepoužiteľný," vysvetľuje.
Podľa viceprezidenta OZH Petra Križanského je legislatívny zámer, ktorý aj hasičov zahrnie do spomínaného zákona, pripravený: „Hasičom to sľubovali už viacerí ministri vnútra. V súčasnosti sa rokuje o jeho platnosti, zavedený by mal byť od 1. 9. 2007, najneskôr od 1. 1. 2008. Všetko závisí od postoja ministerstva." Hasiči požadujú možnosť odchodu do dôchodku už po 15 rokoch, po odslúžení 30 rokov žiadajú dôchodok vo výške 60 percent mzdy.
Ďalšou kapitolou sú platy. Križanský hovorí, že od roku 2001 síce došlo k ich nárastu až o 90 percent, ale v porovnaní s ostatnými bezpečnostnými zbormi sú stále nižšie: „Kým v roku 2001 sa priemerná mzda hasičov pohybovala okolo 12 319 korún, k 1. 11. 2006 je to už 23 469 korún. Aj tak však zarábajú asi o 4-tisíc menej, ako policajti." Háčik je podľa odborárov aj v tarifách, začínajúci hasič má podľa nich mzdu 7 640 korún, s pohyblivými zložkami zarobí mesačne asi 10-tisíc korún. V prvých dvoch najnižších tarifách je pritom podľa Petroviča takmer tisíc hasičov: „Len pre porovnanie, v Nemecku hasiči zarábajú priemerne 3 200 eur, vyššie platy majú aj naši kolegovia v Poľsku a Maďarsku. Českí hasiči majú aktuálne priemerný plat 27-tisíc korún, od 1. 1. 2007 im stúpne na asi 32 600 Čk."
Práve to podľa odborárov spôsobuje nezáujem o hasičské povolanie: „Zvýšenie počtu hasičov už riešilo 13 uznesení vlády od roku 1996, napokon sa platy riešili vždy len po veľkých akciách a kalamitách, kde zasahovali." OZH na rok 2007 vyjednal zvýšenie platov o 5 percent, o jeden týždeň dovolenky viac a skrátenie týždenného pracovného času na 37,5 hodiny.
Križanský aj Petrovič hovoria, že aktuálnou zostáva zastaranosť techniky, jej vek sa pohybuje okolo 25-30 rokov: „To, čo nám na zbory pribudlo, sú zásahové autá na technické výjazdy, ktoré de facto patria občanom. Motoristi asi nevedia, že ich vlastne zaplatili oni, poisťovne zo zákonného poistenia na tento účel vyčlenili osem percent z vybraného poistného. Žiaľ, samotná technika na hasenie sa neriešila. Ročne na to dostaneme len 100 miliónov korún pre 105 staníc na Slovensku. Jedno hasičské auto pritom stojí asi 10 a s plošinou až okolo 30 miliónov. Túto vec pripomíname pri tvorbe štátneho rozpočtu. "
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín