česká strojárska skupina Unex. Firma si zároveň prenajala dve haly skrachovaného závodu a na jar v nich chce začať vyrábať. Sninskí strojári tak majú veľkú šancu znova sa zamestnať.
Unex dal skoro štyrom stovkám bývalých zamestnancov Vihorlatu ponuku na odkúpenie ich pohľadávok voči majiteľovi podniku. Ten im totiž po zastavení výroby a zatvorení fabriky nevyplatil mzdy za dva až tri mesiace, ani odstupné. Len dlžné výplaty predstavujú dovedna sumu 25 miliónov korún. „V minulom týždni podpísalo zmluvu o postúpení pohľadávok asi tristo ľudí," informoval hovorca Unexu Boris Keka.
Na ich účty bolo okamžite po podpise odoslaných desaťtisíc korún. Rovnakú čiastku im bude Unex dávať každý mesiac, kým im nevyrovná plnú výšku mzdy, ktorú nedostali od svojho bývalého zamestnávateľa.
Prostriedky, ktoré takto Unex investuje, odráta majiteľovi Vihorlatu z ceny za nájom dvoch výrobných prevádzok aj strojov. Bude v nich vyrábať veľké zvárané konštrukcie, najmä dielce žeriavov a zemných strojov. Na túto prácu potrebuje moravská firma práve ľudí prepustených z Vihorlatu.
Väčšina z nich sa už stretla s personalistami Unexu. „Vyplnili dva dotazníky. Prvý sa týkal ich vzdelania, profesných zručností a doterajšej praxe, druhý bol zameraný na úroveň firemnej kultúry a pracovné návyky," upresnil Keka.
Firma teraz dotazníky spracuje a vyberie podľa nich prvú skupinu pracovníkov, ktorým ponúkne pracovnú zmluvu. Zamestnanci potom odídu na zácvik do uničovského závodu. Po návrate budú v Snine zaškoľovať ďalších ľudí.
Podľa Keku akonáhle budú schopní pracovníci z prvej skupiny pracovať podľa štandardov a pravidiel Unexu, príjmu sa ďalší zamestnanci a rozbehne výroba. Jej začiatok bude závisieť aj od počasia. „Nebude to skôr, než skončí zima, teda aj vykurovacia sezóna," povedal hovorca.
Skupina Unex je svetovým výrobcom v odvetví ťažkého strojárstva. Špecializuje sa najmä na kolesové rýpadlá pre ťažbu nerastných surovín a veľké oceľové konštrukcie od mostov, žeriavov, až po výrobné a športové haly. Hlavným akcionárom Unexu je spoločnosť Arcada Capital.
Vihorlat bol kedysi svetoznámou strojárskou značkou. Závod ťažkého strojárstva začal v Snine výrobu v roku 1951. V 80. rokoch zamestnával 5 500 ľudí, s pobočnými závodmi v Michalovciach, Sobranciach a Medzilaborciach mal Vihorlat okolo osemtisíc zamestnancov. Vyrábal tlakové lisy, mostové žeriavy a oceľové konštrukcie. Rozširovanie podniku určovalo aj rast samotného mesta. Trápenie firmy začalo po jej privatizácii VSŽ Košice v roku 1992.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín