Michalovce Valéria Cipárová z Michaloviec sa niekoľko rokov starala o nevládneho otca po troch infarktoch. Keď zomrel, rozhodla sa svoje skúsenosti
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zúročiť ako opatrovateľka v zahraničí. Na to však potrebovala získať certifikát na výkon tohto povolania v EÚ. Včera ho získala na základe absolvovania kurzu, ktorý pripravilo Zemplínske osvetové stredisko(ZOS) v spolupráci s odbornými lektormi .
"Už počas štúdia som rozoslala niekoľko žiadostí do zahraničia. Dnes som získala certifikát a hneď večer (včera pozn. red.) odchádzam do mestečka Grosskrut severne od Viedne, kde budem opatrovať 17-ročného nevládneho chlapca," prezradila pani Cipárová, ktorá je pôvodným povolaním krajčírka. Práci so starými a nevládnymi ľuďmi chce venovať zvyšok života, lebo ju baví. Motívom na odchod do zahraničia je aj neistá situácia v rodine: "Manžel má zdravotné problémy, máme 10-ročnú dcéru, ktorej bude smutno, lebo na Vianoce nebudem doma." Dodáva, že do Rakúska odchádza s väčšou skupinou opatrovateliek, ktoré tam chodia na turnusy. Dva týždne opatrovanie, dva týždne voľno.
Prácu v zahraničí si už hľadá aj Ľudmila Dzvoníková, ktorá ešte v marci pôsobila ako mzdová účtovníčka v jednej z michalovských firiem. Skúsenosti má aj ona, roky sa starala o nevládnu mamičku a potom o chorého manžela: "Deti sú už veľké, hľadala som uplatnenie." Do kurzu sa prihlásila, lebo je v ňom aj cudzí jazyk.
Koordinátorka kurzov z michalovského ZOS Mária Cifruľáková hovorí, že tento bol jubilejný piaty. V regióne je vysoká nezamestnanosť, opatrovateľstvo je podľa nej jednou z možností uplatniť sa na európskom trhu práce, kde sú slovenské opatrovateľky žiadané: "Ministerstvo školstva sme požiadali o možnosť robiť rekvalifikačné kurzy. V porovnaní s tými na úradoch práce je súčasťou nášho aj výučba základov nemeckého jazyka. Práve to ocenila väčšina frekventantiek." ZOS kurzy robí od roku 2004, zatiaľ ich absolvovalo asi 100 žien, z toho niekoľko mužov. Pozostávajú z teoretickej časti, kde sa frekventantom venuje psychológ, lekár a jazykový lektor, prax majú na geriatrii.
Cifruľáková dodáva, že gros frekventantov je nezamestnaných, ale nájdu sa aj zamestnaní. Najčastejšie ide o o ženy vo veku okolo 40 rokov, ktoré už majú odrastené deti. Po ukončení sa uplatnia v Nemecku a Rakúsku. Záujem o kurzy sa vraj zvýšil po novembrovom otvorení pracovného trhu v Rakúsku, kde si opatrovateľky dokážu zarobiť 20-40-tisíc korún: "Mnohé majú istú prácu ešte počas kurzu, čakajú len na certifikát. Podľa našich informácií sa uplatní minimálne 30 percent absolventiek, ktoré sa k nám vrátia pochváliť sa."