neboli voliť!
Zoznam na dverách kultúrneho domu má 26 mien. Pri niektorých je poznámka, že v čase volieb boli v zahraničí alebo mali povinnosti mimo obce. Pri menách ľudí, ktorých pobyt pre starostu nebol známy, je prázdne políčko.
Starosta Ján Dzubaj hovorí, že zverejnením zoznamu nevoličov chcel dosiahnuť, aby sa ľudia viac zaujímali o dianie v obci. Voliť by mal podľa neho každý. „Nevidel som na tom nič zlé," povedal.
Podobne postupuje aj pri iných spoločných aktivitách samosprávy. Spomína brigády organizované obcou. „Najprv pochválim tých, ktorí prišli a potom menujem tých, ktorí sa brigády nezúčastnili. Zo skúsenosti viem, že sa vďaka tomu dochádzka zlepšila," hovorí.
Aj keď ústava aj zákony poznajú len právo voliť, nie povinnosť, podľa právnikov starosta tieto prepisy zrejme neporušil. Nikoho totiž v čase pred voľbami nenútil, aby išiel voliť. Dzubaj hovorí, že to ani nepotreboval, lebo bol jediným kandidátom na starostu.
Podľa právnika nadácie Občan a demokracia Petra Wilflinga nebol porušený ani ústavný princíp tajnosti volieb. „Ten sa vzťahuje len na samotný akt voľby," povedal.
Wilfling však pripúšťa, že starosta mohol postupovať v rozpore zo zákonom o osobných údajoch, aj keď meno a priezvisko nie sú chránenými údajmi. „Dôležité je, o akú veľkú obec ide. Či možno osoby identifikovať len podľa mena a priezviska," hovorí.
Sopkovce majú 126 obyvateľov. Dzubaj ale odmieta, že by konal protizákonne. „Meno a priezvisko si môžete nájsť v telefónnom zozname. Zoznam bol len na kultúrnom dome. Na úradnú tabuľu sme vyvesili iba výsledky volieb," povedal.
Volebná účasť dosiahla v Sopkovciach 73 percent. V celom Humenskom okrese to bolo necelých 36 percent.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín