s hlasmi voličov sú presvedčení nielen neúspešní kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva, ale aj niektorí členovia okrskovej a mestskej volebnej komisie (MVK). Podľa predsedkyne MVK Gabriely Mažarikovej v domove jednoznačne došlo k zmanipulovaniu volieb. Starí ľudia mali na papierikoch vyznačené číslo kandidáta na post primátora a poslancov, ktorých majú zakrúžkovať. Papieriky podľa jednej z členiek volebnej komisie boli rovnakého formátu a písané tým istým písmom. V domove neboli od začiatku dodržané aj pravidlá tajného hlasovanie. Dôchodcovia volili na frekventovanom mieste - priamo na chodbe. Neúmerní bol aj počet imobilných klientov, ktorých nahlásil domov okrskovej komisii. V sociálnom zariadení je ich oficiálne približne 60, v predloženom zozname imobilných voličov ich však bolo komisii nahlásených až 102. Riaditeľka zariadenia Agnesa Repovská tvrdí, že vedenie domova do priebehu volieb nijakým spôsobom nezasahovalo a klientov neovplyvňovalo.
V domove na Hollého ulici žije 171 dôchodcov. Približne šesťdesiat z nich je čiastočne, prevažne, alebo úplne imobilných. Podľa členov komisií však boli v zozname uvedení aj takí, ktorí nemajú zdravotné problémy a mohli prísť odvoliť priamo do volebnej miestnosti. "Do prenosnej urny volili aj zdraví dôchodcovia, ktorých bežne stretávame na chodníku v meste," konštatuje členka okrskovej komisie. Predsedníčka MVK Gabriela Mažariková potvrdila, že komisia na mieste zistila viacero nedostatkov. "Zo začiatku nebola dodržaná tajnosť volieb. Ľudia volili priamo na chodbe. Navyše sme zistili, že nie všetci nahlásení klienti boli skutočne imobilní. Nakoniec sme ich, ale nechali odvoliť, aby sme im neubrali právo voliť. Navyše našou úlohou nebolo skúmať ich zdravotný stav či sú, alebo nie sú imobilní," povedala Mažariková. Podľa nej v domove jednoznačne došlo k manipulácii a ovplyvňovaniu dôchodcov "aj keď to bude ťažké dokázať ," dodala.
Na Ústavný súd SR sa obrátil bývalý mestský poslanec Ladislav Ebský a ďalší dvaja neúspešní kandidáti. Podľa Ebského o nových poslancoch rozhodli práve hlasy z domova dôchodcov. "Čísla kandidátov, ktorí mali výraznú podporu voličov v tomto okrsku sa objavili na papierikoch, ktoré mali dôchodcovia," povedal.
Riaditeľka zariadenia Agnesa Repovská tvrdí, že vedenie domova nijakým spôsobom do priebehu volieb nezasahovalo. "V čase volieb nikto z vedenia nebol v domove prítomní a ani sme nikoho z klientov neovplyvňovali. Zoznam voličov, ktorý predložil domov okrskovej komisii vznikol na podnet imobilných klientov, ktorí o to požiadali," vysvetlila. Repovská zvýšení počet nahlásených imobilných seniorov vysvetľuje tým, že išlo pravdepodobne o dôchodcov, ktorí mali momentálne zdravotné problémy. "Boli napríklad chorí," uviedla. O distribuovaní papierikov s rovnakými číslami kandidátov informácie nemá. O tom či v domove skutočne došlo k manipulácii volieb rozhodne Ústavný súd v priebehu nasledujúcich týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín