Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Stavebným firmám chýbajú remeselníci

Zemplínsky región/Košice - Na akútny nedostatok remeselníkov v strojárstve a stavebníctve upozorňujú zemplínski zamestnávatelia. Na pracovnom trhu

nedokážu nájsť kovoobrábačov, murárov, tesárov - záujem o štúdium na učilištiach rapídne klesá, kvôli nízkym mzdám vyučení remeselníci utekajú do zahraničia. Zamestnávatelia v stavebníctve upozorňujú: „Ak trend bude pokračovať, o 10 - 15 rokov nebudeme mať s kým stavať." Na problém už reagoval Košický samosprávny kraj, ktorý pripravil stratégiu na zvrátenie tohto stavu motivovaním žiakov, aby sa hlásili na učňovské školy v kraji.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy priznáva vedúci obchodného oddelenia michalovskej stavebnej firmy Stavena, s. r. o., ktorá v sezóne zamestnáva okolo 50 ľudí: „Nedokážeme zohnať kvalifikovaných murárov, tesárov, klampiarov. Ak ich aj zoženieme, po čase odídu za lepším zárobkom do zahraničia. Jedným z príkladov je šikovný murár, ktorý u nás zarábal 20-tisíc čistého, ale radšej odišiel pásť ovce do Portugalska za 50-tisíc." V rovnakom duchu reaguje aj konateľ humenskej firmy Štich, s. r. o., Karol Závodský: „Stredné odborné profesie nám chýbajú, neraz sme týchto ľudí nevedeli zohnať." Štich zamestnáva asi 80 ľudí, v sezóne okolo 100.

SkryťVypnúť reklamu

Akútny problém s nezáujmom ľudí o prácu v stavebníctve už dva roky rieši michalovská firma PSJ Chemkostav, a. s., ktorá dáva prácu asi trom stovkám ľudí: „Vysokoškolákov sme chceli motivovať štipendijným programom, prekvapilo nás, keď sa prihlásil jediný. Aj ten po ukončení štúdia radšej vrátil štipendium." Ešte horšie je to s hľadaním murárov, tesárov, zváračov, betonárov a podobne. Keď firma naraz potrebovala získať 50 remeselníkov, nepodarilo sa jej to: „Dohodli sme sa na subdodávke s firmou, ktorá zamestnáva Rómov." V snahe motivovať žiakov na štúdium remeselných odborov pripravila firma prezentačné DVD, jedného pracovníka vyčlenila špeciálne na prácu so študentmi: „Sme pripravení aj tu poskytovať štipendiá, aby sme ich získali pre potrebné profesie."

SkryťVypnúť reklamu

Dieru na pracovnom trhu si uvedomuje aj Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom stredných škôl a učilíšť. Podľa vedúceho odboru školstva Štefan Kandráča je nedostatok remeselníkov celoslovenský problém, najviac to pocítilo práve strojárstvo a stavebníctvo: „Na strane zamestnávateľov je dopyt, ale jednoducho nie sú. Je to spôsobené aj nedostatkom absolventov odborov, ten zase súvisí s nezáujmom. Na učilištiach v kraji máme kapacitu 3813 miest, ale na štúdium v školskom roku 2007/08 sa zatiaľ (stav k 4. 12.) hlási len 1752 žiakov."

Problém vidí aj v klesajúcej demografickej krivke či nedostatočnom normatíve pre učilištia, ale tiež v privysokom počte gymnázií. Práve to podľa neho spôsobilo, že sú prístupné aj žiakom, ktorí sa v minulosti hlásili na odborné školy a učilištia. „Na Slovensku je pomer gymnázií a odborného školstva skoro 1:1, čo je dôsledok nekoncepčného nárastu počtu gymnázií. Pre ilustráciu, V Rakúsku je tento pomer 1:4 v prospech odborných škôl," hovorí. Podľa jeho názoru by malo ministerstvo školstva určiť v novom školskom zákone jasné pravidlá hry, ktoré by aspoň nepriamo počet a pomer škôl optimalizovali na potreby trhu práce.

SkryťVypnúť reklamu

Kandráč dodáva, že KSK vypracoval stratégiu marketingu a propagácie učňovského školstva, jej cieľom je motivovanie žiakov na štúdium. Učilištia budú robiť prezentácie priamo na základných školách, so žiakmi a rodičmi budú pracovať aj výchovní poradcovia. Do odbornej prípravy učňov má KSK záujem zainteresovať aj samotných zamestnávateľov a odborové zväzy. Kraj už proces spustil, Kandráč očakáva, že prvé výsledky sa dostavia už koncom februára, dokedy je termín podávania prihlášok na stredné školy.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu