nedokážu nájsť kovoobrábačov, murárov, tesárov - záujem o štúdium na učilištiach rapídne klesá, kvôli nízkym mzdám vyučení remeselníci utekajú do zahraničia. Zamestnávatelia v stavebníctve upozorňujú: „Ak trend bude pokračovať, o 10 - 15 rokov nebudeme mať s kým stavať." Na problém už reagoval Košický samosprávny kraj, ktorý pripravil stratégiu na zvrátenie tohto stavu motivovaním žiakov, aby sa hlásili na učňovské školy v kraji.
Problémy priznáva vedúci obchodného oddelenia michalovskej stavebnej firmy Stavena, s. r. o., ktorá v sezóne zamestnáva okolo 50 ľudí: „Nedokážeme zohnať kvalifikovaných murárov, tesárov, klampiarov. Ak ich aj zoženieme, po čase odídu za lepším zárobkom do zahraničia. Jedným z príkladov je šikovný murár, ktorý u nás zarábal 20-tisíc čistého, ale radšej odišiel pásť ovce do Portugalska za 50-tisíc." V rovnakom duchu reaguje aj konateľ humenskej firmy Štich, s. r. o., Karol Závodský: „Stredné odborné profesie nám chýbajú, neraz sme týchto ľudí nevedeli zohnať." Štich zamestnáva asi 80 ľudí, v sezóne okolo 100.
Akútny problém s nezáujmom ľudí o prácu v stavebníctve už dva roky rieši michalovská firma PSJ Chemkostav, a. s., ktorá dáva prácu asi trom stovkám ľudí: „Vysokoškolákov sme chceli motivovať štipendijným programom, prekvapilo nás, keď sa prihlásil jediný. Aj ten po ukončení štúdia radšej vrátil štipendium." Ešte horšie je to s hľadaním murárov, tesárov, zváračov, betonárov a podobne. Keď firma naraz potrebovala získať 50 remeselníkov, nepodarilo sa jej to: „Dohodli sme sa na subdodávke s firmou, ktorá zamestnáva Rómov." V snahe motivovať žiakov na štúdium remeselných odborov pripravila firma prezentačné DVD, jedného pracovníka vyčlenila špeciálne na prácu so študentmi: „Sme pripravení aj tu poskytovať štipendiá, aby sme ich získali pre potrebné profesie."
Dieru na pracovnom trhu si uvedomuje aj Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom stredných škôl a učilíšť. Podľa vedúceho odboru školstva Štefan Kandráča je nedostatok remeselníkov celoslovenský problém, najviac to pocítilo práve strojárstvo a stavebníctvo: „Na strane zamestnávateľov je dopyt, ale jednoducho nie sú. Je to spôsobené aj nedostatkom absolventov odborov, ten zase súvisí s nezáujmom. Na učilištiach v kraji máme kapacitu 3813 miest, ale na štúdium v školskom roku 2007/08 sa zatiaľ (stav k 4. 12.) hlási len 1752 žiakov."
Problém vidí aj v klesajúcej demografickej krivke či nedostatočnom normatíve pre učilištia, ale tiež v privysokom počte gymnázií. Práve to podľa neho spôsobilo, že sú prístupné aj žiakom, ktorí sa v minulosti hlásili na odborné školy a učilištia. „Na Slovensku je pomer gymnázií a odborného školstva skoro 1:1, čo je dôsledok nekoncepčného nárastu počtu gymnázií. Pre ilustráciu, V Rakúsku je tento pomer 1:4 v prospech odborných škôl," hovorí. Podľa jeho názoru by malo ministerstvo školstva určiť v novom školskom zákone jasné pravidlá hry, ktoré by aspoň nepriamo počet a pomer škôl optimalizovali na potreby trhu práce.
Kandráč dodáva, že KSK vypracoval stratégiu marketingu a propagácie učňovského školstva, jej cieľom je motivovanie žiakov na štúdium. Učilištia budú robiť prezentácie priamo na základných školách, so žiakmi a rodičmi budú pracovať aj výchovní poradcovia. Do odbornej prípravy učňov má KSK záujem zainteresovať aj samotných zamestnávateľov a odborové zväzy. Kraj už proces spustil, Kandráč očakáva, že prvé výsledky sa dostavia už koncom februára, dokedy je termín podávania prihlášok na stredné školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín